Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекарите от Шумен са на ръба: Искат колегите им да бъдат задължени да помогнат

23 октомври 2020, 09:40 часа • 3241 прочитания

Лекарският съюз в Шумен иска да се задължат медиците от доболничната помощ да работят и в болницата, за да се преодолее кризата с недостига на персонал. Други от исканията им са свързани с пренасочването на пациенти с белодробни заболявания и с отрицателен PCR към болницата във Велики Преслав, настояват да се създаде триаж и колцентър в поликлиниката. Голяма част от исканията им обаче бяха отхвърлени от Областния кризисен щаб като неприложими, съобщава БНТ.

Още: Първи областен управител на Пеевски подаде оставка

Още: РЗИ: Водата от язовир „Тича“ в Шумен все още е мътна, не се препоръчва за пиене

Вчера националният здравен инспектор посочи, че областта е в "червената зона" за страната по разпространение на коронавирус. В същото време здравният министър проф. Костадин Ангелов призова лекарите в доболничната помощ и стажантите по медицина да помогнат на колегите си.

Критичната ситуация в МБАЛ Шумен не е от скоро: Критични COVID ситуации в Шумен, Русе и Благоевград – ще остане ли Шумен без МБАЛ? Седмици наред болницата в Шумен работи с остър дефицит от лекари. Останалите вече са на ръба на силите, защото пациентите се увеличават.

В емоционална декларация болничните лекари призоваха за пореден път колегите да им помогнат.

Още: След 9 дни ограничения: Водата в Шумен е годна за пиене

Още: Вижте листата на ДПС-Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 30 МИР – Шумен

"Състоянието е плачевно, лекарите са малко, сестрите са малко, изнемогват, пациенти идват и няма персонал, който да ги обслужва”, коментира заместник-председателят на БЛС-Шумен д-р Десислава Найденова.

Според Лекарската колегия, проблем в критичната ситуация е, че няма нормативен документ, който да ангажира специалисти от други медицински заведения да се включат в лечението на пациенти.

"Единственият механизъм е доброволни начала. Така обаче имаме много малко колеги, които се отзоваха”, допълва д-р Найденова.

Засега не се приема и идеята да се създаде триаж и колцентър в поликлиниката, защото личните лекари трябва да работят с пациенти, които не познават.

Още: Вижте листата на ДПС - Пеевски за парламентарните избори на 27 октомври в 30 МИР – Шумен

Още: Вижте листата ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 30 МИР – Шумен

"Ако ние направим колцентър в ДКЦ, ще ни се обаждат от цялата област хора, които ние изобщо не познаваме. Това изобщо няма да е ефективно, нито добро. Но много по-доброто за самия пациент е да го насочва лекар, който го познава лично”, смята управителят на ДКЦ-Шумен Магдалена Ангелова.

Всички предложения на регионалната колегия на Лекарския съюз бяха отхвърлени като неприложими в сегашната ситуация.

"Единствената болница, която лекува пациенти с COVID–19, се нуждае от медицински персонал. Основният резерв са лекари и медицински сестри от извънболничната помощ”, коментира областният управител на Шумен Стефан Желев.

"Лекарите предпочитат да работят при по-добри условия, навън в доболнична помощ. Колкото и да е тежко, не е както в болницата. Отделно финансирането е много по-различно”, допълва д-р Найденова.

Така че лекарите от болницата в Шумен засега са сами на фронта срещу COVID–19, освен ако законодателят не промени действащите нормативни документи.

Д-р Бойко Пенков: Препоръките ни са за създаване на COVID зони във всички болници

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес