Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Течно гориво от пластмаса

20 юни 2016, 20:31 часа • 10024 прочитания

Китайски химици са изобретили метод за превръщане на практически неразложимия полиетилен и други пластмаси в течно гориво.

Полиетиленът е най-често срещаната пластмаса на Земята. Всяка година от нея се произвеждат повече от 100 тона. Проблемът е в това, че той е невероятно инертен материал, който практически с нищо не влиза в реакция, затова в естествени условия не се разлага.

Чжен Хуан, химик от Китайската академия на науките, е успял да постигне разлагане на полиетилена при температура 150 градуса по Целзий чрез добавяне на органометален катализатор – малка и достъпна органична молекула със съдържание на иридий. Катализаторът отслабва връзките, отговорни за здравата структура на полиетилена, ускорява неговото разлагане и го превръща в течен продукт.

"Получените продукти са много по-чисти от обичайните, получени в резултат на изгаряне“, казва Хуан и добавя, че реакцията се контролира лесно, а течността може да се използва в качеството на гориво. Засега процесът е бил демонстриран на неголеми образци пластмасови торбички, шишета и хранителни опаковки.

Сега пред учените стоят два проблема: първо, да увеличат производството и да опитат да въведат новия метод на промишлено ниво, и второ, да заменят иридия – рядък и скъпоценен метал – с нещо по-евтино. Но китайските химици са оптимисти и твърдят, че скоро ще могат да произвеждат новия материал с литри и дори тонове.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес