Учени от Швейцария и Германия са разработили технология и са сглобили пилотна инсталация на слънчева енергия за производство на гориво от въздуха. Експерименталната система, монтирана на покрива на Висшата техническа школа в Цюрих, произвежда екологично чисто въглеводородно гориво, което може да се използва от кораби и самолети. Статията на учените е публикувана в изданието Nature.
Инсталацията на учените се състои от три основни блока: директно улавяне на въздух, слънчева окислително-възстановителна инсталация и устройство за преобразуване на газ в течност.
Параболичен рефлектор, който проследява слънчевите лъчи, доставя концентрирана светлина към реактор, който преобразува водата и въглеродния диоксид, извлечени от въздуха, в смес, която допълнително се преработва в течни въглеводороди като керосин или метанол. Това синтетично гориво е въглеродно неутрално, тъй като при изгаряне се отделя точно същото количество въглероден диоксид, колкото преди е извлечено от въздуха за неговото производство.
Експерименталната система работи стабилно при най-различни природни условия. При периодично слънчево излъчване тя произвежда 32 мл етанол за седем часа. Нейната схема е много проста и според авторите новата технология ще може да стане първообраз на пълноценен промишлен процес.
Японците видяха полза от опустошителните тайфуни
Според учените, за да се удовлетвори световното търсене на авиационен керосин, което през 2019 година е било 414 млрд. литра, е необходимо да се построят заводи за производство на слънчево гориво с обща площ 45 хил. кв. километра, което е еквивалентно на 0,5 процента от пустинята Сахара.
Проблемът се заключава в това, че на начални етапи, с отчитане на високите инвестиционни разходи, такова гориво ще бъде по-скъпо от изкопаемия керосин, който е призвано да замени. Но авторите се надяват, че при определена политическа подкрепа този проблем ще бъде решен – при широкото използване на новото гориво разходите по производството му ще бъдат по-ниски.