Общ център за защита от киберпрестъпления, който ще управлява изградените и предстоящите за изграждане системи за кибернетична защита, планират военните. Това става ясно от Концепцията за прилагане на Стратегията за изследвания и технологии в сигурността и отбраната, приета в края на миналата година от правителството.
Интересният момент в случая обаче е с какви продукти ще се осъществява дейността на бъдещия център. Липсата на развитието на научно-изследователска дейност в Българската армия вероятно е накарала авторите на концепцията да потърсят алтернативен подход на общоприетия, коментира БГНЕС. Ако в редица държави като Израел, САЩ и други е традиция военни HiTech-устройства и открития да навлизат масово в гражданска употреба, то у нас като основен приоритет е заложено точно обратното - "употребата на търговски продукти във военни приложения". В документите липсва конкретика за HiTech-продуктите, които ще навлязат в българската отбранителна система, вероятно защото се очаква тяхното излизане на световния пазар.
Амбициите са центърът превантивно да предупреждава за потенциалните опасности и слабости на електронните защити, както и да разкрива престъпни мрежи в киберпространството и да съдейства на националните органи за неутрализирането им, пише още в документа.
Стратегията за изследвания и технологии в сигурността и отбраната отразява политиката на държавата и нейните отговорности при управлението на научноизследователската и развойната дейност в интерес на сигурността и отбраната. Прието е изпълнението на заложеното в Стратегията да се осъществи до 2020-та година.