Днес в Русе се проведе заседание на областната епизоотична комисия, водено от зам.-областния управител Валентин Колев. Д-р Николай Ненов, началник отдел в Областната дирекция по безопасност на храните, представи актуалната информация за мерките в борбата с африканската чума по свинете. По думите му няма регистрирано ново огнище на заболяването в областта. Всичките 8 огнища са овладени, извършена е окончателна дезинфекция на обектите. В момента собствениците извършват допълнително почистване и обеззаразяване, предаде кореспондентът на Actualno.com.
Броят на загробените прасета до момента в региона е 70 006. Продължава дейността в свинекомплекса в Голямо Враново, където до момента са евтаназирани 12 500 животни, остават още около 17 000 до умъртвяване на всички прасета в обекта. Дневно се умъртвяват от 1500 до 1600 животни. По отношение на домашните свине няма съмнения и пратени проби, което би променило броя на огнищата в областта.
Регистрирани са 5 огнища на заболяването при дивите свине - Горно Абланово, Тетово, Червена вода, село Бистренци в община Бяла и новооткритият случай на 14 август на дунавския остров Батин. В тези райони има определени зони, в която е забранен лова. Индивидуалния лов там ще бъде разрешен от 2 до 4 месеца след като бъде установено, след претърсване, че няма открито ново умряло животно от чума. Там земеделците трябва да спазват определени изисквания за работа, дезинфекция и почистване на машините, за което са уведомени. Дърводобива също се ограничава, а ако се налага извозване на дървесина от някои складове това може да става само с разрешение на Областната епизоотична комисия.
В свинекомплексите ново зареждане с прасета може да има най-рано 45 дни (след два инкубационни периода на вируса) след пълната дезинфекция, като е препоръчително това да стане дори след 65 дни (след три инкубационни периода на вируса), допълни д-р Николай Ненов.