Спортно туристическо и природозащитно дружество „Академик” започва поредица от изяви по проект „Една русенска идея се възражда след 111 години“. Той се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – Русе, Сдружение Вело – Русе, Студентски съвет при РУ „Ангел Кънчев“ и Туристическо дружество „Приста“ с подкрепата на Фондация „Русе – град на свободния дух“.
Още: Кметът на Русе награди победителите в конкурса за най-атрактивна семейна снимка
Още: Русенската aнглийска гимназия е първото zero-waste училище в България
Екипът на проекта мотивира деца и младежи от 7 русенски училища и 3 студентски общности да последват примера от 1908 г. на Хелмут Брокс, Васил Кулев, Константин Мазнев, Арман Пришак и Борис Корабов, ученици от русенската мъжка гимназия „Княз Борис“. Петимата създават свое дружество, което е началото на уникална общобългарска организация с активна излетна, строителна, издателска, маркировъчна и природозащитна дейност.
През лятото на 2019 г. ученици и студенти самостоятелно и с помощта на проектния екип и клубовете на СТПД „Академик“ участват в подготовката и провеждането на пещерната експедиция „Марина дупка“ в околностите на Трявна, катерене на скали на морския бряг край село Tюленово, изкачване на връх Ботев. През периода младежите ще извършат ремонтно-обновителни дейности по стълбовата маркировка, поставяне на указателни стрелки, изграждане на нови стълбове и маршрутно-информационни табла в живописния район на хижите „Ехо“ и „Козя стена“ в Национален парк „Централен Балкан“.
Предстоящо е полагане на лентова маркировка по маршрутите до паметната плоча на Юношеския туристически съюз в околностите на кв. „Долапите“ на Русе. Там ученици и студенти ще поставят изработено от тях масивно табло с исторически, архитектурни и монументално-декоративни елементи за паркова среда и инфраструктура с ландшафтно оформление на околното пространство.
Още: Оперирана и в критично състояние е жената, пометени от кола в Русе
Още: Кметът на Русе внесе яснота за сгрешената декларация в КПК
Ще се почистят пътеките и окосят теренните подходи до туровете за катерене по маршрута от автобусна спирка „Русаново мостче“ (кв. „Средна кула“) - до скалите над р. Русенски Лом. Тук през 1910 г. Хелмут Брокс и негови другари правят първите опити за катерене в България с използване на алпийско въже.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русе ще отбележи 152 г. от гибелта на Васил Левски
Още: Кметът на Русе награди трима хандбалисти, спечелили медали на европейски турнир
По примера на издателската дейност на юношите-туристи от 1908 до 1940 г., сега ученици от ПГСАГ „Пеньо Пенев“ и СУПНЕ „Фридрих Шилер“ се включват в текстовото оформление и подготовката за печат на файлове, снимки и карто-схеми на Пътеводител по маршрути до природните, историческите и културни забележителности в околностите на Русе.