„Нашата коалиция не е създадена, за да ратифицира тази конвенция” – по този начин депутатът от „Обединени патриоти”/ВМРО д-р Калин Поповски отговори на въпроса дали гласуването на Истанбулската конвенция може да доведе до сътресения в управлението.
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Документът предизвика сериозна полемика даже вътре в правителството, където се оказа, че 8 от министрите имат опасения, че под прикритието на по-добра защита за жертвите на домашно насилие всъщност външни сили се опитват да въведат третия пол и да узаконят еднополовите бракове.
„Ако мине без нашите гласове не вярвам да създаде толкова сериозен трус”, коментира Поповски. По думите му за излизане от управлението може да се говори по-скоро при сблъсък с ГЕРБ например за бюджета.
Като лекар той призна, че има хора, при които човек се ражда като представител на единия пол, но изглежда като представител на другия. В същото време депутатът подчерта, че говорим за изключително малко подобни случаи, предаде бтв.
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
Поповски обясни, че според филолози конвенцията „отваря вратичка” всеки да може да се определя като мъж или жена след пубертета си, а това не е приемливо „понеже ние сме консервативна партия и коалиция, изповядваме консервативните християнски ценности”. Според него е „все едно”, че евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки не е гласувал „против” конвенцията, а само се е въздържал в ЕП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
По думите му знакови фигури от ГЕРБ като бившият конституционен съдия Георги Марков и Вежди Рашидов са против документа и вероятно ще има и други. Нямало и официална позиция на БПЦ.
"Премиерът би променил мнението си като чуе обществения натиск срещу ратификацията", смята д-р Калин Поповски.