„БСП е „за“ това, че големи инфраструктурни, национални обекти, летища, плажове, природни богатства не трябва да бъдат давани на концесия и ще подкрепим това решение. Ще подкрепим това решение, но в този контекст, а не в глупостите, които говорят – подкрепа на войната“. Това каза Георги Свиленски от БСП в предаването „Лице в лице“ по повод предложението държавата да вземе пристанище „Росенец“ от „Лукойл“.
Румен Радев видя "корпоративни апетити" за концесията на "Росенец"
„Стана ясно кой управлява държавата – ген. Атанасов, Кирил Петков, Бойко Борисов и Делян Пеевски. Да не разказват повече, че нямало коалиция, проблемът е, че не могат да се разберат. Концесията е дадена от Борисов през 2011 г. за 35 години, той тогава харизал българското пристанище, сега да не се прави на голям защитник на българските интереси“, допълни Свиленски.
Депутатът каза, че БСП ще излъчи свой кандидат за местните избори през есента. „В средата на август приключват номинациите. Предполагам, че в началото на септември ще издигнем нашия кандидат за кмет и ще е доста по-разпознаваем, качествен и избираем от досега спряганите кандидатури“, поясни той.
Столичните социалисти си харесаха Ваня Григорова и Иван Таков за кандидат-кметове
Георги Свиленски призова депутатите да мислят повече за националните идеи. По думите му в парламента се занимават с това как да изпразнят държавата и армията от съдържание, а хората от другата страна протестират и няма кой да ги чуе.
„Цялата държавна администрация е изоставена, не ги интересува кои хора работят за държавата, цели структури са изоставени. 300 милиона лв. са им исканията. Нашите искания, консолидирани с тези 300 милиона, с пенсии, детски, безплатни лекарства за деца до 14 години, са 1,8 млрд. лв. Ясно сме посочили от къде да бъдат добавени – 100 млн. лв. повече събираемост на ДДС, 700 млн. лв. намаляване от капиталови разходи и 1,2 млрд. лв. увеличаване на дефицита, което е само 0,6%“, коментира Свиленски.
Той каза, че БСП не оглавява нито една от комисиите в парламента, защото те са били разпределени. „Никога досега в парламентаризма не е било така – управляващите да си разпределят сами комисиите без никакъв диалог, разговори и опити за комуникация. Те се бяха разбрали – ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ. Пред всеки имаше листче кой за коя комисия да предложи председател“, посочи Георги Свиленски.