Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова се срещнаха с ректори и преподаватели от варненските университети. Те присъстваха и на изложбата „Новите будители“, която представя модернизацията и ключовите поректи, в които участват пет от шестте варненски ВУЗ-а.
„Това, което сте направили и курса, който сте поели, се откъсвате напред във времето. Изпреварвате държавната политика, както и всички стратегии, които се разработват в България в областта на науката. Силата на науката днес е в обединението. С това, което правите, заслужавате званието „Новите будители“, както е кръстено и самото събитие“, заяви Румен Радев.
Държавният глава подчерта, че можем да успеем като държава и общество, само ако трансформираме нашата икономика по-бързо към кръгова, дигитална, зелена икономика. „Икономика, която да гарантира висок устойчив темп на растеж, базиран на нови технологии и иновации. Това няма как да стане, ако не трансформираме нашата система на висше образование. А всъщност вие правите точно това - образование, насочено към научни постижения, изследователска работа, развойна дейност и към практиката. Образование, което да обединява всички клонове на знание и да си партнира по-тясно с бизнеса“, каза още президентът. По неговите думи хората, които излизат от университетите трябва да бъдат успешни и да могат по най-бързия начин да се включат в тази икономика и да дават висока добавена стойност. „Ние нямаме друг път. Не само да изнасяме суровини. Трябва да изнасяме повече готови продукти, завършени, високотехнологични. А това няма как да се получи, без хората, които вие създавате. Не само като инженери, лекари, специалисти, но и като личности. Хора, които да обичат България и да не търсят своята реализация навън, като представа за света, а тази представа да изграждат тук, по модела, който вие им задавате“, подчерта Радев. Според него светът все повече ще се дели на държави, които разработват високи технологии и диктуват световния дневен ред, и държави, които остават в периферията.
„През последните години българската наука е най-недолюбваното дете в нашата политика. За всичко се намират пари, но най-малко са за наука, образование, култура“, посочи Илияна Йотова. Тя изрази надежда след изборите на 14 ноември да има стабилно мнозинство в парламента и стабилно правителство от хора, убедени, че без наука и образование няма как да има развито общество и развита държава.
Варненските университети бяха част от инициативата на Илияна Йотова за промяна на ПМС 103, която улесни достъпа на чуждестранни студенти от български произход в българските висши учебни заведения.