Най-добрият и сигурен начин за разрешаване на проблемите ни в съдебната система са изменения в Конституцията.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Това заяви правосъдният министър Надежда Йорданова по време на първото заседание на парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси. По думите ѝ стана ясно още, че се обсъждат различни механизми за разследване и търсене на отговорност на главния прокурор.
Именно отчетността на главния прокурор е в центъра на всички доклади на Европейската комисия за върховенството на закона у нас. В края на миналата година и Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши заговори за проблеми, които е имала доскоро, защото дела от България са минавали задължително през прокуратурата у нас и в началото до нея са достигали само малки дела.
"Механизмът има за фокус разследване на главния прокурор в случай, че се открият извършени от него престъпления. Предвижда се да се определя разследващ магистрат, който да бъде избиран аналогично на случайния избор на съдия при съдебните дела. Обмисля се и временно отстраняване от длъжност на главния прокурор докато тече разследването", обясни днес Йорданова пред депутатите.
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Въпросният магистрат ще получава съответните гаранции, че главният прокурор няма да се намесва в неговата работа, а след края на работата на този магистрат той няма бъде подлаган на саморазправа от страна на разследваното лице.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Гешев би трябвало да освободи от присъствието си съдебната система", заяви пред депутатите министър Йорданова и увери: "Няма да се откажа и ще направя всичко възможно да се създаде механизъм, по който да му се търси отговорност".
Освен въпроса за статута на главния прокурор, правосъдният министър изтъкна и необходимостта от укрепване на съдийското самоуправление, така че съдии, избирани от съдии, да имат болшинство в съдебния съвет, както и въвеждане на конституционната жалба, т.е. разширяване на кръга субекти, които могат да сезират Конституционния съд.
По отношение на Специализирания съд и Специализираната прокуратура тя препотвърди позицията за закриването им и уточни, че след като се случи това предстои и доразглеждане на оставащите висящи в съдебна фаза дела.
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Още: Как БСП ще избира председател - пряко или от конгреса
На въпрос относно цялостната съдебна реформа министър Йорданова изрази надежда, че в края на мандата ѝ обществото ще има доверие към съдебната система и усещането за справедливост в България ще се е завърнало. Тя очаква и България вече да е станала част от Шенген.