Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Партията на Местан иска в училищата да се преподава майчин език

20 февруари 2018, 12:30 часа • 6407 прочитания

В българските училища не е осигурен подобаващ статут и условия за изучаване на майчиния език. Ние сме "за" такъв да се изучава като задължителен предмет в училище и до бъдат издадени нови учебници и учебни помагала за всички класове.

Това заявяват в позиция, изпратена до медиите, от ПП ДОСТ по повод 21 февруари, Международен ден на майчиния език, обявен на Генералната конференция на ЮНЕСКО през ноември 1991 г.

От формацията на Лютви Местан подкрепят и "незабавна отмяна на забраната за ползване на майчин език в предизборните кампании".

"Съхраняването на близо 7000 езика, които съществуват в света, е един от най-важните инструменти за опазване на материалното и нематериалното наследство на човечеството. Този ден е знакът, че майчиният език е най-силното средство за защита на човека и неговата свише определена неприкосновена идентичност. Затова забраната за изучаването и ползването на майчин език е в основата на всяка дискриминационна и асимилаторска политика и е най-грубото посегателство срещу човешката съкровеност и свобода. Това обуславя неслучайно егидата на ЮНЕСКО", казват от партията Местан.

"Създаването на нормални условия за изучаване и ползване на майчин език е основен критерий на демокрацията в националните държави в цивилизования свят. За съжаление, България днес, на дванадесетата година от своето членство в ЕС, е далече от стандартите на ЮНЕСКО и на Европа за закрила на майчините езици.

В българските училища не е осигурен подобаващ статут и условия за изучаване на майчиния език", отбелязват от ДОСТ.

"Упоритият отказ на всички състави на Народното събрание да се приемат предложенията за включване на майчиния език в раздел Задължителна подготовка, тоталната неангажираност на МОН за издаване на нови учебници и учебни помагала, представят по същество една дискриминационна политика, в резултат на която броят на изучаващите майчин турски език например падна от над 90 000 през 1992-93 г. на под 10 000 през настоящата учебна година.

Особено грозна е забраната в Изборния кодекс за ползване на майчиния език по време на предизборна кампания, за нарушаването на която непрекъснато се налагат глоби на кандидати за народни представители.

Република България е изключително лош пример за печатни издания на майчин език. Такива почти няма. Телевизионните предавания се изчерпват с петте минути преведени на турски език новини.

На този фон българската държава провежда политика на двойни стандарти – изключително активна и правилна политика на защита на българските малцинства в другите държави (Украйна, Молдова, Сърбия, Чехия, Унгария и др.) и изключително неприемлива, грешна, недемократична политика спрямо собствените си граждани от етническите малцинства.

Неслучайно защитата на правото на етническите малцинства да изучават и ползват свободно своя майчин език, е ключов концепт в политическата платформа на партия ДОСТ". От формацията на Лютви Местан се обявяват за:

1. Изучаване на майчиния език като задължителен предмет в училище и издаване на нови учебници и учебни помагала за всички класове;

2. Незабавна отмяна на забраната за ползване на майчин език в предизборните кампании.

Политическият влог на ДОСТ за решаването на този проблем ще бъде резултатът от делото в Съда за правата на човека в Страсбург, заведено от Председателя на ДОСТ Лютви Местан.

Освен това партията категорично настоява България да подпише и ратифицира Европейската харта за регионалните или малцинствените езици на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ).

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес