Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обрат: Сарафов е напът да остане главен прокурор - ключови промени на ГЕРБ, БСП и Пеевски в комисия

14 януари 2025, 12:33 часа • 5153 прочитания

Правната комисия на парламента прие общ законопроект за промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с който на практика прекрати процедурата по избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор. Още в началото обаче с гласовете на ГЕРБ, БСП и "ДПС - Ново начало" бе отхвърлено едно от предложенията, свързано с ограничението Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища.

Така с 11 гласа "за", 3 "против" (ДПС-НН) и 9 "въздържали се" (ГЕРБ и БСП) предложените съществени промени отпаднаха, като остана само отпадането на настоящата процедура с 22 гласа "за" - от предложенията за преходни и заключителни разпоредби в закона остана текста, с който се позволява да влезе в сила спиране на процедурата при отказ на президента да подпише указ за назначаване (бел.ред. в настоящата ситуация Радев вече даде публични заявки, че ще върне избора на Сарафов). Припомняме, че държавният глава по Конституция има право веднъж да наложи вето върху избора, като откаже да издаде указ за назначаването на избрания кандидат, но при повторния си вот ако ВСС събере мнозинство, то изборът следва да бъде подписан от президента.

Още: Среден (2.81) - оценката на българите за работата на Сарафов

След това комисията отхвърли и предложението на ПП-ДБ Пленумът на Висшия съдебен съвет да взима решение за откриване на процедура за избор на кандидати за председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор само в рамките на мандата, за който е избран.

Снимка: БГНЕС

Заседанието на комисията и гласуванията като цяло се гледат и като своеобразен първи тест за евентуалния бъдещ кабинет. Един от основните въпроси, който беше на масата по време на преговорите за редовна власт, е изборът на нов главен прокурор. Очакванията са докладът от гласуването днес бъде подготвен навреме и още утре всички приети и неприети идеи от комисията да влязат за гласуване в пленарна зала за окончателно приемане на второ четене от НС.

Какви са останалите промени?

Припомняме, че преди дни в пленарна зала парламентът прие и трите законопроекта на първо четене с 222 гласа "за", без "против" и "въздържал се", като само този на "Възраждане" събра подкрепата на 193 депутати. Между двете четения бяха направени редица предложения за промени.

В законопроекта си от "Има такъв народ" допълват предложенията с въпроси, свързани с конкурсите и атестирането в съдебната система, самоуправлението в следствието и прокуратурата и лимитира броя на заместниците на главния прокурор. Друга част от предложенията касаят и ключовата част от законопроекта на ПП-ДБ, отнасяща се до продължаване на процедурата за избор на т.нар. трима големи в съдебната система, когато президентът е отказал да подпише указ на назначаване на избрания от ВСС. Предложението е да отпаднат двойните мнозинства при повторното гласуване, идеята членове на Съвета и от двете колегии да могат да издигат кандидат за обвинител №1, както и той да бъде изслушван от Народното събрание - идея, която не срещна одобрение.

Още: Мащабен протест ще иска спиране на процедурата по избор на главен прокурор

Депутатите записаха в съдебния закон (чл. 6), че "съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите за политическа неутралност" и отхвърлиха предложението да се забрани един и същи прокурор да участва в разглеждането на делото на различни инстанции.

Снимка: БГНЕС

Дебатът

По време на обсъжданията депутатите дебатираха относно въпросните т.нар. двойни мнозинства при избора. Надежда Йорданова и Атанас Славов от ПП-ДБ отново защитиха идеята, но според някои от депутатите двойното мнозинство противоречи на конституцията. Спавов припомни, че то е важна препоръка и е стандарт за независимост и политическа неутралност и припомни, че в момента съдиите "избрани от съдии са ултрамалцинство".

Както при първото заседание, така и сега, служебният министър на правосъдието Мария Павлова изрази остра подкрепа към настоящите текстове и на практика защити бившия си шеф в Прокуратурата Борислав Сарафов. Тя обърна внимание, че текстовете, които не са в режим на спешност, могат да бъдат оставени за по нататък.

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Сериозен дебат предизвикаха и текстовете за Инспектората на ВСС, внесени от "Възраждане". Отпор срещу идеите дойде от председателя на Инспектората Теодора Точкова. Едно от предложенията бе Инспекторатът да разглежда заявленията за бавно правосъдие не само по приключили дела, но и по висящи. Според нея това щяло да увеличи страшно много заявленията, а също така трябва да се увеличи и броя на експертите, а и ще трябва за тях допълнително заплащане. "Разбирам интереса на гражданите да получават правосъдие в разумен срок, но Инспекторатът не може да се справи сам, важни са и другите органи, но най-вече съзнанието на самите магистрати", каза Точкова.

Снимка: БГНЕС

Ще стане повторение на Гешев

Преди решителните гласувания на комисията за окончателно бетониране на Сарафов се включи Велислав Величков от "Правосъдие за всеки". Той обърна внимание, че поведението на депутатите показват наличието на "политическа сделка за правителството", с която ще се "зачертае всичко, прието на първо четене, с лека ръка". И още: "Ще влезете в същия батак и от този батак няма излизане. Подходете отговорно, за да излезем от нелепата ситуация, в която Прокуратурата беше набутана с политическото назначение на Сарафов за главен прокурор 16 часа след освобождаването на Гешев", каза Величков. От "Правосъдие за всеки" организират и протест в навечерието на гласуването на ВСС за нов главен прокурор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес