Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правен хаос? Ресорната комисия спря избора на Сарафов, но позволи на ВСС да избира главен прокурор

14 януари 2025, 14:31 часа • 2607 прочитания

С пълно мнозинство ресорната парламентарна комисия по правни въпроси прекрати процедурата по избор на единствения кандидат Борислав Сарафов за главен прокурор. Това стана с гласувани текстове на второ четене в преходните и заключителните разпоредби на Закона за съдебната власт. Очакванията са още в сряда общият приет законопроект да влезе в пленарна зала за гласуване.

Според приетия текст, процедурите по избор на главен прокурор и председатели на Върховния административен съд и Върховния касационен съд, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на промените, се прекратяват. В момента и двете процедури са висящи, а в четвъртък (16.01) бе насрочено изслушването на Сарафов. Ако този текст бъде окончателно приет и от пленарната зала и обнародван в Държавен вестник, ВСС ще трябва да прекрати процедурата по избор и така няма да се стига до президентско вето над решението и/или неиздаване на президентски указ.

Още: Среден (2.81) - оценката на българите за работата на Сарафов

В случая обаче възможността Борислав Сарафов да остане начело на Прокуратурата остава голяма, а причината - когато и да гласуват окончателно депутатите, шансовете промените да бъдат обнародвани в Държавен вестник преди президентът да издаде указ за назначаването на главен прокурор са малки. С други думи през сроковете за процедурите е възможно приетите от депутатите промени в ЗСВ изобщо да не засегнат Сарафов и той да остане начело, тъй като бе оставена възможността на ВСС с изтекъл мандат да избере главен прокурор. Освен това не бяха подкрепени шестемесечният срок, в който един човек може да е изпълняващ функциите, нито забраната кандидатът да е едновременно и изпълняващ длъжността. На практика това означава, че Сарафов може да остане и.ф., както и да се кандидатира отново.

Противоречиви обрати

Отхвърлянето на процедурата беше странно одобрено, на фона на първоначалното гласуване на ГЕРБ, БСП и "ДПС - Ново начало", които пък отхвърлиха ограничението Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища. Това предложение също беше пряко свързано с избора на Сарафов, тъй като той стана и.ф. главен прокурор през юни 2023 г., малко след като със скоростна процедура ВСС уволни Иван Гешев като главен прокурор. 

И още - правната комисията отхвърли идеята на ПП-ДБ Пленумът на ВСС да взима решение за откриване на процедура за избор на кандидати за председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор само в рамките на мандата, за който е избран.

Още: Можем и без 222 имунитета, най-много 238, че два са ни важни

Снимка: БГНЕС

Заседанието на комисията и гласуванията като цяло се гледат и като своеобразен първи тест за евентуалния бъдещ кабинет. Един от основните въпроси, който беше на масата по време на преговорите за редовна власт, е изборът на нов главен прокурор. 

Какви са останалите промени?

Припомняме, че преди дни в пленарна зала парламентът прие и трите законопроекта на първо четене с 222 гласа "за", без "против" и "въздържал се", като само този на "Възраждане" събра подкрепата на 193 депутати. Между двете четения бяха направени редица предложения за промени.

Още: Мащабен протест ще иска спиране на процедурата по избор на главен прокурор

В законопроекта си от "Има такъв народ" допълват предложенията с въпроси, свързани с конкурсите и атестирането в съдебната система, самоуправлението в следствието и прокуратурата и лимитира броя на заместниците на главния прокурор. Предложението е да отпаднат двойните мнозинства при повторното гласуване, идеята членове на Съвета и от двете колегии да могат да издигат кандидат за обвинител №1, както и той да бъде изслушван от Народното събрание - идея, която не срещна одобрение.

Депутатите записаха в съдебния закон (чл. 6), че "съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите за политическа неутралност" и отхвърлиха предложението да се забрани един и същи прокурор да участва в разглеждането на делото на различни инстанции.

Снимка: БГНЕС

В обобщение на заседанието стана ясно, че с отказа на комисията да ограничи ВСС да избира "тримата големи" с двата текста (първият - забраната на ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на върховни съдилища и вторият - забрана членове на ВСС, които са с изтекъл мандат, да не могат да правят този избор), то сега няма ограничение за съдебния съвет. Така, ако поправките влязат в сила, дори и да прекрати сегашната процедура за избор на нов главен прокурор, пленумът на съвета може да гласува веднага и да открие нова такава.

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Глас от опозицията

С оглед на неразбирането на гласуваните промени в цялост и съмненията за правен хаос, депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова написа в социалните мрежи, че "днешното гласуване на мнозинството в правна комисия не е повод за радост". И още:

"Не е победа за правовата държава. То спря временно едно безобразие, каквото би било бетонирането на Сарафов за 7 години в процедура без конкуренти, но не го лиши от възможността да продължи да прави това, което и в момента. Това не е истинска съдебна реформа. А само плаха стъпка за спиране на едно безобразно трайно назначение. ГЕРБ не могат да се опълчат на Пеевски, а може би и не искат. Затова и не продължиха преговорите с ДБ. Но май изненадани няма. За съжаление", пише Бориславова.

Припомнете си дебата по темата, както и останалите идеи и гласувания на правната комисия ТУК

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес