Членовете на Комисията за защита на конкуренцията да могат да бъдат преизбирани за нови 7 години, реши управляващото мнозинство в парламента. Промените са приети на първо четене промени в Закона за защита на конкуренцията.
Скандалната поправка на фона на засилващите се критики към действията и бездействията на сегашната Комисия за защита на конкуренцията минава покрай транспонирането на две европейски директиви, свързани с нелоялните търговски практики по веригата на доставки на селскостопански хранителни стоки.
Наред с тях се завишават и правомощията на КЗК. Представители на комисията ще получат правото да обискират частни домове на управители и служители на фирми в търсене на доказателства за нелоялни търговски практики.
Против удължаването на мандата на КЗК и разширените им правомощия гласуваха депутатите от БСП. Левицата изрази опасения, че КЗК от регулиращ орган ще се превърне в репресивен орган. Депутатът от БСП Тодор Байчев припомни противоречивите решения на антимонополния орган при продажбата на Нова телевизия и ЧЕЗ България.
"Кому е необходимо при наличие на достатъчно на брой държавни органи да се разширяват разследващите функции на КЗК и да извършва несвойствени дейности? Това единствено ще доведе до разправа с конкуренцията. Тефтерчето на Златанов ще бъде заменено с това на Юлия Ненкова", обяви Байчев, цитиран от Сега.
Председателят на водещата правна комисия в парламента Анна Атанасова обяви, че ГЕРБ ще ревизира между първо и второ четене предложението си членовете на комисията да може да бъдат преизбирани за още един мандат.
Забраната за преизбиране бе въведена през 2015 г., след като предишният председател на комисията Петко Николов престоя на поста си три мандата. Мандатът на сегашните членове на КЗК изтича през юли тази година, но ако поправките бъдат приети окончателно, престоят им комисията ще се удължи до средата на 2023 г.
"В САЩ мандатите в антимонополната комисия са пожизнени, за да се гарантира независимостта на членовете", обяви депутатът от ГЕРБ Валентин Николов. Той даде примери и с Румъния, Франция и Германия, където мандатите били 9-годишни.
От БСП се обявиха и срещу прекомерно високите санкции, които се въвеждат за нелоялни търговски практики - 5% от годишния оборот на разследваната компания.
Законопроектът, чийто вносител е Министерски съвет, бе силно разкритикуван от редица сдружения на търговци и производители на храни още преди да влезе в Народното събрание. Те предупредиха, че поправките далеч надхвърлят разпоредбите на евродирективите. Въвежда се свръхрегулация, която ще доведе до сериозно затрудняване на търговията на дребно и до влошаване на бизнес средата у нас, алармираха засегнатите бизнеси.
Още: КЗК разреши и сделката за вестниците на Пеевски