Парламентът одобри на първо четене промени в Закона за електронното управление , които предвиждат закриването на Държавната агенция "Електронно управление" . "За" бяха 141 депутати,"против" - осем, а един гласува с "въздържал се".
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Така Божидар Божанков, който оглави новосъздаденото министерство на електронното управление ще получи необходимата му администрация.
С промените всички правомощия на председателя на Държавна агенция „Електронно управление“ ще се прехвърлят на министъра, а самата агенция ще бъде закрита. Новото ведомство ще бъде допълнено с дирекция „Информационни технологии“, извадена от министерството на транспорта.
С одобрения законопроект бяха уточнени правомощията и задачите на министъра. На първо място, той трябва да разработи и внесе в Министерския съвет Стратегия за развитието на електронното управление; да реализира проекти за всички администрации в областта на електронното управление и информационните технологии; да подготвя проекти на международни договори в същите области и др.
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
По време на дебатите председателят на бюджетна комисия от "Има такъв народ" Любомир Каримански постави въпроса за дейността на "Информационно обслужване" АД. Той каза, че трябва да се работи в посока да няма изтичане на средства и информация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Александър Нестеров от ДПС посочи, че развитието на високите технологии и електронното управление е важно за тях. Въпреки че ДПС има забележки, подкрепи законопроекта.
Зам.-председателят на парламента и депутат от "Възраждане" Цончо Ганев коментира, че не е нормално чужди фирми да отговарят за базата данни на държавните институции. От "БСП за България" казаха, че подкрепят обхвата на законопроекта.
Министър Божидар Божанов обобщи, че политиките по киберсигурност ще са в обхвата на министерството. Ще има обаче оперативно звено, което да следи работата на системите. "По думите му ще има отделен мониторинг на критичните системи - тези, които се отнасят към националната сигурност", каза той.
Още: Лена Бориславова: Лично съм била свидетел как Пеевски заповядва и ГЕРБ изпълняват
Още: Гроздан Караджов: Шест пъти дронове са навлизали над летищата у нас през 2024 г.