Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко "мъртви души" има в избирателните списъци?

17 януари 2019, 11:00 часа • 10523 прочитания

Сериозна разлика има в данните за броя на населението у нас между НСИ и ГРАО. Близо половин милион повече избиратели показва сметката на ГРАО. Така според НСИ населението на България е под 7 млн. души, а според ГРАО - сме над 8 300 000.

Остава въпросът колко души се водят по постоянeн и настоящ адрес и дали тези, които са починали, са извадени от избирателните списъци.

480 000 души са хората, според ГРАО, които живеят у нас на постоянен адрес и трябва да са на него, съобщи bTV.

Този, който печели изборите, обикновено ги печели с 1 милион гласа, тези почти половин милион, които са неясни, са сериозен въпрос. Т.е. излиза, че има между половин и 1 милион хора, за които данните се разминават.

В Кърджали, например, има повече хора с постоянен адрес, отколкото хората, които живеят в областта. Те са над 340 000 души, а тези с настоящ са 169 000, което значи, че повечето хора не живеят там от тези, които са в избирателните списъци. Може би две трети ги няма там, което е голямо изкривяване относно резултатите за изборите в тази област.

Според проф. Михаил Константинов тези изкривявания в изборните списъци сриват доверието в изборния процес: "В чужбина има около милион и нещо избиратели, в страната гласуват - 1,5 милиона, в списъците излизат 6,6 милиона. Разликата е, че те са в чужбина. Те обаче не се регистрират в българските консулства на държавите, в които работят и за тях важи регистрацията им на постоянен адрес в България. Отделно хора, които умират в чужбина, за тях никой не знае и те продължават да се водят регистрирани, тъй като никой не е занесъл смъртния им акт в консулството. Отделно някои роднини умишлено не носят смъртния акт на починалия, за да получават пенсията му", добави Константинов.

Той каза още, че има държави, в които не се използват избирателни списъци. По думите му през последните години сме загубили 600 000 българи, а 1,4 милиона са извън страната. 

"Възможно е да не сме загубили чак толкова много българи, а не разполагаме с точна статистика. Някои може да са в двойно гражданство", коментира и социологът Юрий Асланов за bTV.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес