Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кандидат-депутати поискаха да се развържат ръцете на малкия и средния бизнес

23 март 2017, 09:25 часа • 1487 прочитания

Кандидати за народни представители дебатираха на тема икономика и развитие на производството, насърчаване на инвестициите и създаването на работни места. Те коментираха темата с плоския данък, възраждането на малкия и средния бизнес и растежа на иономиката на страната в ефира на БНТ.

Необходимо е, ако ние не решим проблемите на инвеститорите, да ги водим като гид в дебрите на нашата икономика, нещата не биха се случили, отбеляза Георги Колев от Обединени патриоти. По думите му малкият и средният бизнес е притиснат във всички сфери. Ние сме за разбиване на обществените поръчки, за да може малкият и средният бизнес да се включи в тях. Образованието трябва да бъде изцяло в полза на икономиката, отбеляза той.

Румен Христов от "Реформаторски блок - Глас народен" заяви, че коалицията категорично ще настоява за запазване на сегашната данъчна система, включително и плоския данък. Ще се опитаме да облекчим бизнеса от бюрокрацията. Малкият и средният бизнес изнемогва и трудно се справя с изискванията, които му се налагат, отбеляза той.

Ние имаме зърнопроизводство на световно ниво, а през програмния период насочихме средства към зеленчукопроизводство. Ще се борим за инвестиции в образование. Ние имаме нужда от средни кадри в сферата на икономиката. Бизнесът иска да го оставят на спокойствие и той сам да си решава проблемите, той сам ще се оправи, въпросът е администрацията и политиците да не му пречат, коментира още Румен Христов.

За да повишим икономическия растеж, предлагаме да се създаде Фонд "Индустрия", каза Димитър Данчев от БСП. Не са достатъчни нивата на инвестициите в момента. Именно затова ние предлагаме съвкупност от мерки, които да подобряват инвестиционния климат в страната. Предлагаме да се увеличи капиталът на Фонд "Иновации", предлагаме увеличаване на застрохователния капацитет на Българската агенция за експортно застраховане. Ние продължаваме да сме най-бедната държава в Европейския съюз, отбеляза още Данчев.

Според Стефан Августинов "Воля" пристига в политиката с нещо направено. Този ръст на икономиката, който цитирате, е на хартия. Ние ще разбием картелите и монополите, които изпиват силите на хората. Ще се повиши покупателната способност на парите на хората. Това може да стане много лесно - чрез изкореняването на корупцията и лошите практики, които са свързани с надуването на цените. Единствената инвестиция, която трябва да се направи в България, е инвестицията в хората, смята Августинов.

По думите на Иван Аспарухов от "АБВ - Движение 21" коалицията може да реализира сериозна икономическа политика. Трябва да освободим ръцете на малкия и средния бизнес. Ние трява да вкараме висококонкурентни производства в икономиката. Трябва да се възстанови селското стопанство. Българският производител изобщо не е подпомаган. Там предвиждаме Фонд, който да подпомага дребния производител и да интегрираме неговите стоки в търговските вериги. Ние изпускаме силата на местната власт. Трябва тотална децентрализация и да направим едни силно финансово стабилни общини. Плоският данък трябва да отпадне върху физическите лица моментално, отбеляза Аспарухов.

Според Александър Каракачанов от коалиция КОЙ ние имаме регресивна данъчна система - колкото повече си беден, толкова повече плащаш. Как ще стимулирате българският бизнес, като парите на държавата отидоха в разбойници, попита риторично той.

Александър Томов от коалиция на Недоволните смята, че има огромни скрити тумори в икономиката. Недофинансирано здравеопазване, недофинасирана култура, недофинансиран спорт - в такава обстановка трябва не само да се разчисти теренът от корупционните проблеми, но трябва да има стратегия на Българската икономика. Ние сме подготвили 12 сектора, в които държавата да насочи икономиката, заяви Томов.

Александър Ненков от ГЕРБ отбеляза, че в икономиката чудеса не се случват. Последните две години държавата успя да направи икономически ръст. Един такъв растеж обаче трябва да бъде поддържан. На първо място, за да имаш инвестиции, ти трябва да имаш политическа стабилност. За икономиката е важно да има запазване на данъците. Искаме ли доходи, само образовано население може да ни ги покаже, защото само образованият човек, е богатият човек. 5-6% икономически растеж е реалистичен, уточни Ненков.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес