Прекратяването на концесията на пристанище "Росенец" поставя мина в полето на правителството. Над 93% от танкерите, които влизат в България са руски нефт. Това заяви бившият посланик на България в Русия Илиян Василев.
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Край на концесията на "Росенец" официално поискаха ПП-ДБ
Василев изтъкна, че правителството е успокоило топката, като е влязло в преговорен режим с рафинерията на "Лукойл". "Без руски петрол може да се продължи напред и това не е никакъв проблем. В миналото се е вкарвало суров петрол от поне 10 дестинации, но въпросът е, че процесът трябва да бъде управляваем, за да се смъкнат рисковете. Иначе с политически лозунги и "Ура" няма да стане", коментира Василев пред bTV.
Той обясни, че концесията на пристанище "Росенец" е функция на съоръжението, че когато получихме дерогацията за внос на руски петрол по морски път от ЕС, правителството предостави възможността на "Лукойл" да внася руски нефт. Проблемът стигна дотам, че предоставянето на дерогацията не е при определени гаранции, с които да се диверсифицират източниците на суров петрол, каза Василев.
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
Всяка промяна в режима на ползване на суровини до "Лукойл" би могла да доведе до увеличаване цената на горивата, посочи Илиян Василев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Той добави, че всяко смущаване в доставките на горива няма как да не се отрази на пазара на горивата и съответно на цените.
Още: Радев опитва да спре връщането на "Росенец" на държавата