„Америка се завръща“. С такава констатация започне интервюто си дългогодишният посланик на България в САЩ, днес част от Атлантическия клуб в България Елена Поптодорова в сутрешния блок на БНТ по повод 4 юли - Денят на Независимостта на Америка.
Поптодорова обясни, че това най-логичната реакция на изборния резултат, защото при Тръмп имало свиване на САЩ от всичко. България щяла да бъде от потърпевшите държави, ако този подход на дистанциране, свиване и тотално оттегляне бе продължил. Трябва да бъдем удовлетворени от новия девиз на Америка: „Америка за завръща“, изтъкна тя.
По думите ѝ България трябвало да си кажа сама какво да прави след санкциите по закона „Магнитски“. Винаги е имало стремеж в света, различни региони и интереси да се поддържат трайно, предвидимо и дългосрочно сътрудничество със САЩ, посочи Поптодорова.
Според Поптодорова работата на посланика на САЩ у нас Херо Мустафа е да привиква политици на разговори. САЩ поставят на масата по открит начин проблеми, които България среща през последните 30 години и не успява да ги постави на масата и да ги реши, добави тя.
Поптодорова допълни, че всеки посланик си върши работата и Херо Мустафа била щастлива, че има по-широк достъп до президента Румен Радев. Въпросът е, че това е начинът, по който се поддържат отношения и се обсъждат въпроси. Колкото повече стават такива срещи толкова по-добре, каза тя.
Според нея служебното правителство е легитимно, законно и защо трябва да се въздържа посланикът от срещи? Има някакво нездраво и нервно чувство по отношение на Америка и това само обяснява остатъчни инерции от времената от 90-те години, посочи бившият посланик на България в САЩ.
Поптодорова смята. че България е просто една от всички останали европейски страни, които изразяват остра загриженост от поведението на Русия. Има много неинформираност и ленивост, като трябва да се прочете повече за днешните и предишните отношения между България и СССР. Няма драма от това да се отчете ясно къде стоят в момента отношенията и те трябва да бъдат предмет на разговори и компромиси, коментира още Поптодорова.
„България трябва да избере – ако иска да е извън развитието на континента на Европа може да избере тотална позиция на изолацията и да откаже да бъде част от един общ процес, който се свежда единствено до консолидиране на Европейския континент и свеждането му до едно по-добро развитие“, отсече тя.
За нея най-верният показател е къде хората търсят своята реализация – хората я търсят на Запад, а не на Изток. Това не е ли най-ясният признак къде е доброто развитие, запита Поптодорова.
Тя добави, че на 11 юли ще се разбере кой иска да продължи европейското евроатлантическо развитие на страната или да се сложи черта, с която България да се присъедини в съюз с Беларус.
По отношение на инициативата „Три морета“, Елена Поптодорова отбеляза, че Триморието е следващата фаза за развитието на страната, защото това е удачна платформа за развитие на сътрудничеството между 12 държави. Слава Богу, че България е домакин, за да може да започне съществен разговор, доволна е Поптодорова. Бъдещето са точно този тип проекти, които започват да градят общи инфраструктурни проекти, но стъпили на базата на доверие и където има подкрепата на Европейския съюз, на Германия и на САЩ, обясни тя .
Съществува толкова зловредна интерпретация на инициативата, но тя обхваща сферите на транспорт, енергетика и дигитална свързаност, поясни тя.
„Ако България не желае да бъде част от Европейския континент, моля – ето Беларус, ето Лукашенко, да ни запише и нас там“, завърши Поптодорова.
Прочетете още по темата: Елена Поптодорова: САЩ ни казват, че отново не сме си свършили работата