Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Даниел Вълчев: Вторият вариант на антикорупционния закон е по-радикален

16 март 2016, 19:47 часа • 2641 прочитания

"Нямам никакво съмнение, че законът за противодействие на корупцията ще бъде приет".

Това каза Даниел Вълчев от Движение „България на гражданите”. Всички разговори, които сме имали през последните месеци с повечето политически сили в парламента, с членовете на правителството, с министър-председателя, показват, че има нагласа и воля за това, подчерта той.

След като през септември миналата година законът, внесен от вицепремиера Меглена Кунева, не беше приет в парламента още на първо четене, сега по думите на Вълчев вторият вариант е по-радикален.

В предаването "Лице в лице" по bTV той обясни, че според новия вариант освен част от Сметната палата, Комисията за установяване на конфликт на интереси и БОРКОР, в Националното бюро за предотвратяване на корупцията ще влезе и сегашната комисия за отнемане на противозаконно придобитото имущество. И ние ще имаме нещо като ФБР, посочи Вълчев.

Ако законът бъде приет, категориите лица, които подлежат на контрол, ще бъдат разширени. Те ще са три основни вида - висшите длъжности, които и сега подават декларации за имущество и конфликт на интереси – министри, заместник-министри и т.н.; лица, които разходват публични средства – например директор на болница; и лица, чиито правомощия в служебно качество са такива, че създават голям корупционен риск – например главен архитект на голяма община, разясни Вълчев.

За пръв път лице, което е адресат на този закон, ще трябва да декларира и имуществото на лицата, с които е във фактическо съжителство, каза Вълчев, като уточни, че става дума за живеене на съпружески начала.

Според него сигналите не трябва да се делят на анонимни и неанонимни. Ако хората имат информация и виждат едно необяснимо богатство, по някакъв начин трябва да могат да реагират. В някои случаи те се притесняват да направят това с имената си, допълни той.

Предвидено е, когато има анонимен сигнал, да започва предварителна проверка. Например, ако във вашия сигнал е записано, че Иван Петров, заместник-министър, живее от 5 години в къща, която не е негова, с две бентлита в гаража, това лесно може да се установи. В рамките на месец Бюрото ще трябва да установи дали това е така или не и ако е, тогава да започне процедура, разясни Вълчев. „Ако обаче във вашия сигнал – подписан или не, пише: „Този ми се вижда богат човек”, в това няма никаква информация и Бюрото няма да започне същинска процедура, заяви Даниел Вълчев.

За пръв път лицата ще бъдат длъжни да декларират не само собствено имущество, а и такова, което те трайно ползват – не по-малко от три месеца в годината, в това число недвижими имоти и превозни средства.

Служителите в Бюрото пък е предвидено да минават на първоначален, периодичен и инцидентни тестове за лоялност, в това число и с полиграф.

Опасявам се, че ако законът не бъде приет, ще трябва да има някаква по-рязка реакция, коментира Вълчев на въпроса дали ще напуснат управлението, ако това се законът отново не мине.”Не мисля, че и г-жа Кунева има много възможности, ако бъде бламирана за втори път в парламента”, отбеляза още той.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес