Пълният цирк в Народното събрание продължава. След като договорът за посредничество с четири международни банки за теглене на заем от до 16 млрд. лева мина на първо четене, председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова поиска в рамките на днешното заседание да има гласуване на законопроекта и на второ четене.
Депутатите гласуваха два пъти, като освен БСП и Атака нямаше други против. И при двете гласувания 156 депутати бяха „за”, а 48 – „против”.
Чл. 84 и 86 от Правилника на Народното събрание забраняват парламентът да прави промени в международни договори, а договорът за посредничество със Ситигруп Глобъл Маркетс Лимитид, Ейч Ес Би Си Банк Пи Ел Си, Сосиете Женерал и Уникредит Банк АГ е такъв, подчерта Цецка Цачева като аргумент за решението. Мая Манолова и Румен Гечев възразиха, като казаха, че искат да направят предложения за промяна между първо и второ четене, като Манолова заплаши с Конституционния съд. И двамата искаха за тази година да предложат външния заем, който ще се тегли, да е 6 млрд. лева.
Гечев припомни, че 3 млрд. лева от заема са за КТБ, а има и дълг от почти 1 млрд. лева от времето на Симеон Дянков. Плащат се стари дългове от времето на първото правителство на ГЕРБ, подчерта министърът на икономическото развитие от правителството на Жан Виденов.
Интересно изказване направи и Радан Кънев. Той обясни, че на първо четене е гласувал "против", защото по този начин е искал да подтикне правителството да прави реформи в следващите четири години, а не да трупа дефицит без развитие на икономиката. И каза, че на второ четене ще гласува "за", като добави, че ако парламентът беше заложил на популизъм, следващият път щяло да става дума за 16 млрд. евро, не лева.