В условията на санкции и многополюсен свят успяваме с колегата Медведев да поддържаме доста добри работни отношения. Да не се делим на русофили и рософоби, да си гледаме нашите, прагматични български интереси. За това призова българският премиер Бойко Борисов по време на Българско-руския бизнес форум, където гостува руският министър-председател Дмитрий Медведев, както и министърът на туризма Николина Ангелкова, министърът на икономическото развитие на Руската федерация Максим Орешкин, кметове и представители на българския и руския туристически бизнес.
Стотици милиони губим в селското стопанство заради санкциите, настоя и Борисов, който не даде точно число, но уточни, че "с колегата" говорили много дълго именно за необходимостта отново да има преговори по въпроса с наложените санкции от ЕС. "Когато си говорим, винаги е по-добре, отколкото години наред да няма необходимите взаимоотношения", настоя Борисов, а тези думи бяха определени от министъра на туризма Николина Ангелкова като "страхотна подкрепа", а тя добави и, че ще продължим да работим за развитието на туризма.
В опит да демонстрира какво е отношението на Москва към нас, Борисов разказа как Медеведев, който бил фотограф-любител, снимал Тракийското съкровище и възкликнал как по времето, когато това чудо било създадено, Китай още нямала писменост.
От 1 февруари имало в 59 града изнесени центрове за издаване на визи, стана ясно от думите на българския министър-председател, който се оплака, че конкуренцията била дори свирепа, тъй като Турция и Гърция дотирали чартърите с руски самолети. Всъщност става въпрос за друго, а не за дотиране - има практика от Турция да плаща за специална реклама в самолетни полети, като според председателя на Националния борд по туризъм Румен Драганов става въпрос за по 6000 евро реклама на полет. Борисов се похвали и, че имаме отлични отношения с държави като Иран и дори с Палестина, за да привличаме руски туристи.
Същевременно Дмитрий Медведев оцени броя на руските имоти в България на около 300 000, "по различни оценки". Той каза и, че имало българи, които почиват в Русия, макар и не толкова много, колкото са руснаците в България - по половин милион годишно, като наблегна на т.нар. екологичен туризъм и на липсата на развитие по отношение на туризма на връзките с ЕС заради наложените санкции. Припомняме, че заради анексирането на Крим има специални санкции на ЕС точно в сферата на туризма – за забрана на всякакви връзки за туризма в Крим.