Крайно скандално Централната избирателна комисия (ЦИК) одобри изплащане на няколко хиляди лева от парите, които държавата дава за медийна агитация за националния референдум относно електронното гласуване, на сайт, създаден по европейски проект от Министерството на икономиката и който не е медия.
Става въпрос за сайта Partners Catalog, който взема общо 12 363 лева от парите на данъкоплатците, защото рекламира позиция "не" за електронното гласуване на няколко инициативни комитета. Тънките подробности в случая са няколко – дали Partners Catalog е медия в същинския смисъл на думата и има ли конфликт на интереси, тъй като в сделката участват лица, чиито имена личат в едни и същи управителни съвети на различните субекти по сделката.
Съгласно обявлението в категорията "Информация за нас" в самия Partners Catalog, сайтът е бизнес каталог за България, Румъния и Сърбия. Сайтът е направен по проект „Техностарт – насърчаване на иновативната активност на младите хора в България“. Проектът е на икономическото министерство.
По думите на Цветозар Томов, говорител и член на ЦИК, историята в случая е ясна и "съшита с бели конци". Един търговски каталог си прави политическа рубрика точно преди изборите, за да усвои държавни средства, счита Томов. Точно той поиска изплащането на парите за фирма Р.М.Б.К. ЕООД (чува се "Ер Ем Бе Ка", на англ. език "R.I.B.C." Ltd), регистрирана във Видин, да бъде спряно по всичките четири договора. Гласът му обаче остана единствен, като накрая само Мария Мусорлиева от „Атака“ го подкрепи, но за да изрази позицията си, че законът не дава възможност на ЦИК да действа в случая.
Фирмата Р.М.Б.К. ЕООД с капитал от 100 лв. е регистрирана на 4 декември 2014 г. Едноличен собственик на капитала е Радослав Георгиев Георгиев, който е сред 20-е одобрени кандидати по програмата на икономическото министерство "Техностарт". По програмата неговият проект за създаване на междунарароден онлайн бизнес каталог получава 19 403 лв. Според условията на "Техностарт", за да получи финансиране на проекта, всеки кандидат след одобряване на бизнес плана му, трябва да регистрира своя фирма (ЕООД или ЕТ) и да осигури задължителен собствен принос от 10% от размера на безвъзмездната помощ, под формата на финансови средства и/или материални активи.
След като ЦИК изясни позицията за плащане и че няма формално основание за отказ, Томов предложи случаят да бъде прехвърлен на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ). Причината – установяване на същността на връзките между инициативните комитети на Ивайло Петров, Павла Цветкова и Емануил Иванов, които рекламират "не" в Partners Catalog, с "Ер Ем Бе Ка". Това предложение също не мина – с 5:6 гласа, като интересното в случая беше, че Мусорлиева гласува против. "За" бяха Томов, Емануил Христов, Румен Цачев, Мария Бойкинова и Румяна Сидерова, но техните гласове не стигнаха, тъй като останалите им колеги на заседанието не се съгласиха с тях.