Една важна тема сякаш остана встрани от медийното внимание, но не и за Actualno.com, защото засяга възпитанието и формирането на ценности у децата и учениците. Национално проучване на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ показва, че в Закона за предучилищното и училищното образование тази политика не работи, макар че е вписана в стратегията на МОН. В „Отговорите“ разговаряме с председателя на синдиката д-р Юлиян Петров. Ето какво каза той:
„Политиката за възпитание и формиране на ценности“ е посочена от огромен брой от респондентите, всъщност от над 80%, че не работи поради факта, че граденето на ценности в училище, спазването на правила, създаването на бъдещи граждани, които са готови да живеят в общности и гражданска държава, не е на необходимото ниво. Много често учениците излизат с едни погрешни послания от училище, категорично не по вина на българските учители, а по вина на инструменти, които първо да формират у ученика, че училището гради хора, които са готови и са научени да спазват правилата. Всъщност тук примера е, че училищния правилник много често е нещо препоръчително, много често се правят изключения от него и няма инструменти, които всъщност да направят този правилник нещо важно, нещо като морален кодекс за тези, които се учат в училище и определят своята гражданска позиция. Така че на първо място трябва да помислим как да направим така, че училището да действа както е било в нашата история. И всеки един компонент от този правилник, който не се изпълнява, да има механизъм, с който да се въздейства. Например както преди 100 години едно дете не отиде на училище, веднага се появява главният учител, който вика на помощ и бирника, докарват родителя и проблемът бива решен тутакси. Докато при нас тоя проблем не може да се реши толкова бързо. Създават се едни такива стратегии, които много често нямат необходимата сила и авторитет да променят нещо.
От синдикат „Образование“ предлагат: Училищният правилник да се спазва безпрекословно от ученици и родители; Да се продължи въвеждането на „Гражданско образование“ в останалите образователни етапи; Да се въведе оценка за мерене на дисциплината и възпитанието; Да се толерират и стимулират родители, които са се справили добре с възпитанието на децата си.
Още - във видеоматериала: