Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Калоян Паргов: На Балканите имаме общи икономически интереси и само заедно можем да ги отстояваме

03 април 2015, 15:03 часа • 6912 прочитания

Председателят на Градския съвет на БСП в София Калоян Паргов започна в края на миналата година серия от официални посещения в страните от Балканския полуостров. Началото беше поставено в Белград през декември 2014-та година. След това лидерът на столичните социалисти пътува до Солун, а после до Черна гора и Република Сръбска. Така той разшири дейността на подопечната му организация и засили изявите в международен план. Това е част от програмата, която Градският съвет на БСП прие да изпълни в рамките на 2015 година. Досега столичната организация на левицата не е развивала толкова активна международна дейност. За визитите в държавите от Балканския полуостров, за смисъла от тях и резултатите лидерът на Градския съвет на БСП говори пред Actualno.com.

Чувствате ли се новатор в Градския съвет на БСП в София, г-н Паргов?

Новатор - не. Но е факт, че до този момент Столичната организация на БСП не е имала толкова активна международна дейност.

Вече се чуха намеци, че това е кризисен PR на левицата в София?

Не! Това не е кризисен PR!

Какво е тогава?

Напълно нормално е Градският съвет в София като най-голяма организация в БСП да има своя международна дейност и програма. И да осъществява контакти със столици и градове, в които управляват леви партии.

Какво целите с тези визити?

Целите ни са няколко. Искаме да установим отношения на сътрудничество и обмяна на опит между градските организации, да осъществим контакт с представителите на левицата в местната власт на съответните градове, които посещавам. Искаме да обменяме идеи с колегите в общините да научаваме добри практики за решаване на сходни проблеми както от тях към нас, така и от нас към тях. В Солун, например, има проблем с паркирането и търсят решение. Може да почерпят опит от нашата практика - и добра, и лоша.

Започнахте със съседните държави...

Да, но ще продължим и с други европейски градове и столици, в които леви партии са на власт. Започнахме със съседните страни, защото целим да прокараме линия на балканско сътрудничество. Ще започнем от партийно, ще минем през регионално и после то ще прерасне и в национално. Така ще може левите партии да налагат общи политики, когато са в управлението.

Каква ще е ползата от всичко това?

Линията на балканско сътрудничество предполага общ поглед върху държавите в региона. Това ще допринесе за по-добър инвестиционен климат, защото сами и поотделно трудно може да се преборим за повече инвестиции и за подобряване на благосъстоянието на гражданите в съответните страни. Това е консенсусът, до който стигнахме и в четирите града, в които вече бяхме - Белград, Солун, Подгорица и Баня лука. Всички осъзнаваме, че имаме общи проблеми и е напълно възможно да търсим заедно решенията им чрез налагане на леви политики, чрез спазване на социалистически принципи и ценности като справедливост, солидарност. Това ще допринесе за подобряване на облика на всички държави от Балканите.

Възможно ли е държавите от Балканите да се обединят?

По време на срещата ми с колегите от ПАСОК възникна идея за подобно обединение на страните от Балканите. То може да стане по примера на други обособили се такива региони в Европа, към които ЕС има специална политика. Например Средиземноморието, региона на Черно море... По този начин балканските държави ще извлекат много по-големи ползи в чисто икономически и социален план.

Посещението в кой град ви впечатли най-много?

Може би в Подгорица. Установих, че там политиката на левицата се доближава най-много до нашата. Впечатли ме начинът, по който там контактуват с избирателите. Доста са отворени, достъпни... Техните представители в местната власт следят много стриктно за изпълнение на обещанията. Кметът на Подгорица е от социалистическата партия. Спечелил е с доста обещания, свързани с разрешаване на проблеми в крайните квартали. Сега той постоянно ходи там и търси начини да реализира обещаното. Ето това е пример за изпълнение на поетите ангажименти.

С какво са полезни тези посещения на БСП, на България?

Бих дал един пример - Баня лука. Това е столицата на Република Сръбска, която е част от Босна и Херцеговина. Точно с нея България може да развива много добри икономически отношения най-вече в областта на туризма и енергетиката. Имаме много сходни проблеми с тях. И те имат дефицит, имат нужда от инвестиции, от повече средства в местното самоуправление, трябва да газифицират столицата, да създадат топлофикационни мощности. Има много сектори, в които бихме могли да си бъдем полезни и да обменяме информация.

А за вас лично от каква полза са визитите?

Аз исках да обсъдя проблемите, свързани с кризата в лявото. Опитах се да разбера как те виждат изхода така, че европейската левица като цяло да бъде успешна. Освен това, чуждият опит никога не е излишен. Общото между всички нас - държавите от региона, е близостта с Русия. Заедно в момента усещаме неприятните последици от санкциите, наложени на Русия заради конфликта в Украйна. Освен това, моите посещения са полезни и на БСП. Всичките ми пътувания са съгласувани с лидера на партията Михаил Миков. След всяка визита обсъждаме срещите и резултатите. Логично е контактите на регионално ниво да прераснат и на национално. Тези мои срещи създават основа за задълбочаване на сътрудничеството и развитието му на различни нива.

Интервю на Камелия Александрова

Камелия Александрова
Камелия Александрова Отговорен редактор
Новините днес