В сряда и четвъртък (14 и 15 май 2014 г.) в София се проведе конференцията "Microsoft in Touch". Събитието, което беше насочено към разработчиците, предложи много интересни лекции.
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Един от лекторите е австралиецът Дон Сайм. Той е учен по информатика и изследовател в областта на езиците по програмиране. През 1998 г. Сайм постъпва на работа в Microsoft, където работи и до днес.
Господин Саймс, защо решихте да участвате в конференцията „Microsoft In Touch”?
Тази конференция? Бях поканен (усмихва се).
Още: "Борисов плясна Пеевски през ръцете заради прокуратурата" (ВИДЕО)
Още: С какъв залог влизат ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН в преговорите? Говори Елена Дариева (ВИДЕО)
Обичам да работя с общности от разработчици. Според мен е много важно изследователите хем да се занимават със съответната си дейност, хем да бъдат част от реалния свят и да говорят с разработчици. По този начин първите могат да разберат какви са проблемите на онези, които се занимават с разработване. Това винаги е вдъхновявало работата ми през годините.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финансите на държавата и бъдещето ни в еврозоната: Стоян Панчев с анализ какво ни предстои (ВИДЕО)
Може би вече 12 години участвам на конференции за разработчици. Това ми харесва много, определено.
Как оценявате разработчиците в България?
За момента не съм имал възможност да се запозная с много от тях. По-късно през деня ще се поразходя на изложението и ще завържа контакти. Досега наистина съм се запознал само с няколко души (интервюто е взимано в самото началото на конференцията – бел. авт.). Трябва ми повече време.
Още: Кметът на район „Изгрев“: Имам адекватно и справедливо решение на кризата с презастрояването
Още: ГЕРБ имат приемлив премиер, когото държат на резервната скамейка: Говори Светлин Тачев (ВИДЕО)
До момента работилили сте с много българи?
По-скоро съм работил с хора от Източна Европа. Това се е случвало в рамките на дейността ми в сферата на F# (език за програмиране – бел.ред.). Такива общности има в Беларус, Украйна, Полша и Унгария.
Мисля, че хората от Източна Европа търсят инструменти, които биха ги направили по-продуктивни и биха направили местните икономики по-конкурентоспособни. Такъв е случаят и ако те се занимават дистанционно с разработване по някой договор с компания от Америка или друга част от света.
Според мен хората търсят инструменти, с които да подобрят продуктивността си. Те идват на подобни конференции, за да добият най-новите умения, които пък да ги направят по-конкурентоспособни на глобалния пазар на разработчици.
С какви проблеми се сблъскахте при работата си с източноевропейци? Имам предвид – имаха ли те някакви дупки в знанията си и т.н...
Бих казал по-скоро, че хората от Източна Европа, с които съм работил, са били изключително талантливи. F# разработчиците в Минск представляват изключително талантлива група хора. Същото може да се каже и за хората от Унгария и Полша...
Проблеми... Не знам, не бих казал проблеми. По-скоро бих казал, че източноевропейците, с които съм работил, са отворени за нови идеи. В някои отношения дори повече от американските разработчици. Понякога американците търсят решения в неща, които идват от самата държава.
Бихте ли ни разказали повече за F# провайдерите?
F# провайдерите се занимават с богатството на информация по света от гледната точка на езика за програмиране. Интуитивно всички ние знаем колко богат на информация е светът днес. Ние го изпитваме непрекъснато – докато използваме мобилните си устройства, разглеждаме някой сайт и т.н.
В момента сме свидетели на информационна революция. Езиците за програмиране обаче не могат да ѝ насмогнат. Ние трябва да ги промени така, че съответният език да може да комбинира огромни количества информация и мета информация на случаен принцип.
В резултат трябва да можем да вземем цялата информация в интернет, да отрежем част от тях (нека наречем тази част мета информация) и да позволим на развитието на езиците за програмиране да се развива на база на тази извадка.
Като цяло с това се занимават F# провайдерите. Това е първият език за програмиране, който ще може да изпълнява подобни функции в такъв размер. От гледна точка на езиците за програмиране говорим за невероятен пробив.
Според Вас как се развиват приложенията в момента? Имам предвид – прекалено бързо или може би твърде бавно?
От гледна точка на потребителите всеки може да види, че приложенията за различните устройства водят революлцията, на която сме свидетели в момента. Качеството на тези приложения е високо.
За криза по-скоро не може да се говори. Разработчиците разполагат с необходимите инструменти, които им позволяват да творят на воля. Инстинското предизвикателство е да направиш едно приложение интуитивно, забавно и естествено за потребителите.