Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на район „Изгрев“: Имам адекватно и справедливо решение на кризата с презастрояването

13 декември 2024, 12:07 часа • 1187 прочитания

Д-р Делян Георгиев е избран за кмет на Столична община – Район „Изгрев“ на 3 ноември 2019 година и полага клетва 12 ноември същата година. Преди да поеме управлението на един от най-елитните столични райони дълги години упражнява лекарската професия. Завършва Медицински университет – София. Става част от екипа на Центъра за спешна медицинска помощ. Първо е редови лекар, а в последствие става началник смяна за София и София – област.

През годините си в Центъра за спешна медицинска помощ трупа опит не само като лекар, но и като мениджър, а работата го научава да реагира бързо в извънредни ситуации.

Д-р Георгиев, години наред вече в цяла София периодично има протести заради прекомерно застрояване. За „Изгрев“ поредният случай стигна до протест пред Столична община – с искане да се предотврати застрояване на поредна градинка. Какво ще направите?

Като човек, роден и израснал в „Изгрев“, винаги съм твърдял, че презастрояването е един от най-големите проблеми на нашите три квартала. Уплътняването на междублоковите пространства може да се търси назад във времето – то се дължи на продажбата на общинска земя и на възстановената собственост в тези имоти. С ясното съзнание, че това е проблем, който трябва да бъде разрешен на всички възможни нива в Столична община, още през първия ми кметски мандат успях да направя няколко неща за намаляване на строителството, които дадоха резултат. Показах как битката срещу презастрояването може да бъдет спечелена и да бъдем за пример на останалите райони - по данни на НАГ разрешенията за строеж в „Изгрев“ намаляха с рекордните ( спрямо останалите райони в града) 85%. Успяхме да спасим от застрояване 21 имота.

ОЩЕ: Д-р Делян Георгиев, кмет на район "Изгрев": Спряхме презастрояването в "Изгрев", само тук ще има места за всички деца в детските ясли и градини

В тази връзка протести на хората от „Изток“ срещу потенциалното презастрояване на две междублокови пространства, са справедливи и аз напълно ги споделям и подкрепям от първия ден. Освен това сме предприели мерки, за да се противопоставим на това нежелано застрояване. През годините администрацията напълно съдейства на гражданите на района, води дела за имота, който се намира на ул. „Самоков“ и кръстовището с ул.„Пиер Дегейтър“ пет години, но за съжаление общината загуби. По отношение на други имот, който предизвиква протестите на изгревчани - на ул. „Тарас Шевченко“ и локалното платно на „Цариградско шосе“, в момента се води дело срещу заповед на главния архитект на СО и се надявам с общи усилия да направим така че имотът да не се застрои.

Защо пред протестиращите заявихте, че докато вие сте кмет върху тези два обекта няма да сте строи. Какво ще предприемете?

Точно така, на протеста с моите съкварталци, на който и аз участвах, казах, че докато аз съм кмет на „Изгрев“ на тези два имота няма да се строи. И стоя зад думите си, защото имам работещо адекватно, правилно и справедливо решение на кризата и ще го предложа на столична община.

По-конкретно? Бихте ли издали?

Един от вариантите, за който вече съм предприел действия, е собствениците да бъдат обезщетени. Така никой няма да бъде ощетен в тази неприятна ситуация. Имотите биха могли да бъдат заменени с подходящи такива общински със съгласието на собствениците.

След тежки и емоционални преговори със собствениците на имота на ул."Самоков" 14 през изминалата седмица, същите се съгласиха (в това число и писмено), общината да замени реституираната им през 90-те години собственост с друг, подходящ парцел.

ОЩЕ: Кметът на район „Изгрев“: Работата ни срещу незаконните павилиони не е от днес, а от години

Воден от ясното съзнание, че това е най-справедливото, управленско, устойчиво и трайно решение на един голям проблем за квартал "Изток" и целия ни район, в максимално кратки административни срокове, ще подготвя доклад до Столичния общински съвет и кмета на града, чрез който ще поискам процедурата да бъде осъществена. Имам конкретни, работещи предложения, които ще сложат край на притесненията на хората, ще запазят зеленината, дърветата и нормалния облик на междублоковото пространство.

Освен това – силно вярвам, че общинските съветници от всички политически сили ще ме подкрепят и ще се вслушат във волята на мнозинството от хората на "Изток", "Изгрев" и "Дианабад". Нашата районна администрация отново доказа, че е защитник на своите граждани и винаги стои на тяхна страна. Нещо, което бяхме забравили, в годините назад…

Колко още имота в „Изгрев“ са частни, но на външен вид са зелени площи и има опасност да бъдат застроени?

Реституцията и възстановяване на собствеността започва през 90-те години на 20 век, а район „Изгрев“ не е подминат от тези процеси, обхванали цялата държава. В трите квартала имаме страшно много имоти, които вече са частни - това, че изглеждат като горичка, детска площадка или градинка, не означава, че по собственост са такива. Затова на много места общината няма какво да направи – например в квартал „Изгрев“ до бл.306 има футболно игрище и много пъти са ме питали защо това е единствената спортна площадка, която не възстанових по време на първия ми мандат. Отговорът е – защото игрището е реституирано, то е частна собственост и върху него общината няма как да направи абсолютно нищо, защото няма права. Има още много имоти, които са бомба със закъснител и СО трябва да намери кардинално решение за тях. Такава е ситуацията в цяла София, не само при нас. Би могло да се случат много неща в тази посока, но трябва вола и сериозна работа, която да се свърши от централната администрация на града.

ОЩЕ: ГЕРБ-София сигнализира институциите заради злоупотреби от кмета на район "Изгрев"

Продължава ли преобразуването на общинска собственост в „Изгрев“ в частна – най-често с какви мотиви става това и колко имота годишно се случва от общински да станат частни в квартал „Изгрев“?

Категорично не, откакто съм кмет на район „Изгрев“, не съм позволил и една педя общинска земя да бъде продадена или приватизирана. Стриктно следвам тази устойчива политика от първия ден, в който получих доверието на моите съкварталци и бях избран за кмет. Това е един от механизмите, с които да се намали или пък да се забави презастрояването. Въпреки това обаче не означава, че в един момент, напред във времето, при някой друг кмет, тези общински имоти не биха могли да се продават, каквато е била практиката през годините преди да оглавя администрацията на район „Изгрев“. Продажбата на общинска земя, превръщането й в частна, нанесе изключително много щети на нашия район.

Въпреки това обаче доказах, че общината трябва активно да защитава обществения интерес. Едно от нещата, с които се гордея, е че успяхме да освободим 25 общински имота, които бяха заграбени от различни частни субекти и да защитим на 100% общинския интерес в имотите, в които сме в съсобственост с частни фирми. Не веднъж се е случвало определени собственици на частни имоти да се опитват да откраднат общинска земя, но с правни битки сме ги спрели всички до един. Така на всички стана ясно, че в район „Изгрев“ общината не е някаква имагинерна структура, а добър стопанин, който се грижи за имотите си и отстоява обществения интерес. Ще дам един пример – имахме голям сблъсък точно заради такъв опит за кражба на общинска земя с един имот, който е на „Търговска лига“ в „Дианабад“. Успяхме да защитим общинската земя и да нарушим желанията на собствениците да строят там.

ОЩЕ: Район "Изгрев" посрещна празника си с тридневен музикален кинофест (СНИМКИ)

Каква е приблизително сумата, необходима всички градинки и зелени площи на външен вид в „Изгрев“ да станат общинска собственост?

Един от вариантите за разрешаване на проблема с презастрояването е обезщетяване чрез изкупуване или отчуждаване на частните имоти, но само за район „Изгрев“ са нужни стотици милиони левове, с каквито районната администрация не разполага. Имотите в София са скъпи, а цените в „Изгрев“ са едни от най-високите. Столична община трябва да търси други механизми, които да не са толкова скъпи и да обезщетят собствениците адекватно, без да се нарушава ничий интерес, защото все пак частната собственост е неприкосновена.

Бихте ли работили за мораториум върху прехвърлянето на общински имоти в частни ръце – има ли такива настроения, които да бъдат реализирани в Столична община и Столичния общински съвет?

Още през 2020 година, едно от първите неща, които направих след като станах кмет, бе да подготвя доклад с искане до Общинския съвет за провеждане на референдум за жилищното строителство в район „Изгрев“ и въвеждане на мораториум върху него за срок от 10 години. За съжаление с гласовете на тогавашното мнозинство СОС го отхвърли. Така не ни даде възможност да попитаме жителите на района ни какво искат и в крайна сметка да разрешим един от най-наболелите проблеми поне за десет години.

Д-р Георгиев, в район „Изгрев“ предстои да отвори врати най-модерната детска ясла в София? Кога ще стане това?

Самостоятелната детска ясла на ул. „Вълко Радински“ 5 е въведена в експлоатация и се обзавеждат групите, както и кухнята-майка. Обзавеждането трябва да приключи до края на месеца, а след това очаквам СОС да вземе решение за официалното разкриване на групите. Готови сме с подготвен персонал и с директор, който ще бъде назначен. Силно се надявам през януари-февруари да бъде обявен извънреден прием за децата на „Изгрев“. Яслата е най-модерната в София и ще приеме 150 деца-шест групи. Добрата новина е, че има капацитет да поеме всички деца на нашия район, които не са били класирани в яслените групи. Нещо повече – над 50 места ще останат за деца от другите райони.

Стартирахте мащабно разширяване на детските градини в района през първия мандат. Какво се случва с тях?

Да, нашият район е с най-голямото разширение на детски градини в целия град. Следващата седмица официално ще открием новата надстройката за две групи и новия салон в 49 ДГ „Радост“ в „Дианабад“. Постарахме се да се справим и от административна, и от строителна гледна точка, с тези предизвикателства, на финалната права сме и съм сигурен, че ще станем първият район в София, в който за всички деца от кварталите ни ще има място в общинските детски градини и ясли.

Така ще разрешим още един от най-тежките през последните десетилетия проблеми, от които страда целия ни град. Съвсем скоро ще има и други добри новини за родителите, които чакат техните деца да намерят своето място в общинските детски заведения.

Преди няколко месеца СОС гласува рекордните 1,5 млн. лева за довършване на първия православен храм в район „Изгрев“ – „Св. Пимен Зографски“. Кога жителите на района най-накрая ще имат църква?

Решението на СОС да отпусне такава голяма сума за довършителните дейности на нашата първа православна църква е прецедент за града ни, никога досега СОС не е отпускал такива средства. Към момента очакваме администрацията на кмета Васил Терзиев да изпълни ангажимента си към СОС и да преведе сумата на Светата митрополия. Когато получим парите ще продължим работата по храма и се надявам в обозримо бъдеще, благодарение на СО, да завършим нашата църква и най-накрая и последният софийски район, който досега нямаше православен храм, да има такъв и той да отвори вратите си за миряните.

Как ще обобщите 2024 г. за район „Изгрев“?

2024 г. беше приемлива година за района ни, успяхме да направим доста неща – три междублокови пространства бяха изцяло реновирани, направихме няколко площадки – в момента ремонтираме основно баскетболното игрище в парк „Тинтява“, което не е правено от построяването му през 70-те години на миналия век, направихме голям паркинг за повече от 50 автомобила до XV поликлиника, продължаваме с тротоарите. Нашият район е един от първенците в града по изпълнението на тази програма, но винаги може още.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес