Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Александър Костадинов: С 3-4 лв. можем да изминем 100 км с електромобил

29 март 2023, 19:30 часа • 9967 прочитания

Автомобилните производители са в луда надпревара да изкарват на пазара нови модели електромобили, но в България нещата не се развиват с толкова светкавично темпо. Защо? Струва ли си да имаш електромобил в България? В Студио Actualno е Александър Костадинов - председател на Асоциацията на автомобилните производители.

"В България по последни данни има около 1000 зарядни станции за електромобили, което изобщо не е малък брой. Това е само едната страна на нещата. Другата е дали има стимул за закупуването на електрически автомобили у нас. Какво прави държавата, за да стимулира чистата мобилност? За миналата година от общия брой - към 34 000 нови продадени автомобили у нас, 1000 са електрически, което е малък процент - около 3%. В Европа процентът е доста по-висок", споделя Костадинов.

По думите му България изобщо не е бедна на автомобили, но има една голяма подробност, която усложнява и оскъпява подръжката:

"Проблемът не е бройката, а във възрастта на автомобилите. Над 70% от тях у нас са над 15-годишни. Това означава висок разход на гориво, голяма подръжка, без модерни системи за сигурност и пречистване на изгорелите газове. Неслучайно сме на челото на "лошите" класации - на челни места по градове с мръсен въздух".

Още: Европарламентът забрани бензиновите и дизелови автомобили

Според председателят на Асоциацията на автомобилните производители в България много от автомобилите не са поддържани, както трябва - било то защото собствениците не искат или не могат да си го позволят.

А всъщност да притежаваме електромобил може и да ни струва доста по-евтино:

"3-4 лв. би струвало изминаването на 100 км ако зареждаме на нощната тарифа. Подръжката на електрическия автомобил се случва по-рядко и е с по-ограничени дейности. Накладките се сменят по-рядко. Можете да паркирате безплатно в по-голямата част от градовете. Не сменяте масло", изброява предимствата Александър Костадинов.

Той е категоричен, че в България държавна политика по отношение на мобилността няма или ако има такава тя е обратна на логиката: "Стимулира покупката на стари и силно замърсяващи автомобили. Например - данъците, които ще платите за един стар автомобил са по-ниски, отколкото тези за един чисто нов... Цялата система е направена така, че да не се стимулира новата мобилност..."

За добър пример той даде Румъния, където в момента субсидията ако си закупите нов електромобил в 10 000 евро.

Още от разговора - вижте във ВИДЕОТО:

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес