Използвайки съвременни методи за генетични изследвания, американски биолози са изчислили времето на появата на цианобактериите на Земята – фотосинтезиращи микроорганизми, отговорни за появата в земната атмосфера на кислорода, който е ключов фактор за развитието на по-сложни форми на живот. Резултатите са публикувани в списанието „Proceedings of the Royal Society”, предава БГНЕС.
Учените свързват превръщането на Земята от безлюдна планета, неподходяща за живот, в среда, гостоприемна за живи организми, с ключово събитие в ранната геоложка история - появата на кислород в земната атмосфера.
Смята се, че глобална промяна в атмосферата - кислородната революция или Голямото кислородно събитие - е настъпила в самото начало на протерозоя, преди около 2,45 милиарда години. Цианобактериите са произвеждали кислород и преди, но той е бил напълно изразходван за окисляване на скали, съединения, разтворени в морска вода и газове от атмосферата.
Колко дълго е продължил този "подготвителен" етап, не е известно. За да отговорите на този въпрос, трябва да знаете времето на появата на цианобактериите на Земята, което не е толкова просто, тъй като те не са запазени под формата на вкаменелости. Според косвени данни - появата на признаци на окисляване в скалите - това се е случило преди 2,7-2,8 милиарда години.
Резултатите от проучването на учените от Масачузетския технологичен институт показват, че цианобактериите най -вероятно са се появили много по -рано. Авторите разработиха специална техника за анализ на гени, с помощта на която установиха, че всички видове цианобактерии, срещащи се и днес имат общ прародител, който се е появил преди около 2,9 милиарда години, а неговите предшественици се отделят от другите бактерии преди около 3,4 милиарда години. По това време, според изследователите, е възникнал процесът на кислородна фотосинтеза.
"Еволюцията винаги започва с малка стъпка", казва водещият автор Грег Фурние, доцент по геобиология в катедрата по Земята, атмосферата и планетите, цитиран в прессъобщение на Масачузетския технологичен институт.