Екстремно заледяване, при което нашата планета е замръзнала напълно от полюсите до Екватора, се е случило преди 717 милиона години. То е продължило много дълго време – 57 милиона години. Сега учените предлагат теория, която обяснява случилото се. За откритието съобщават от университета в Сидни (Австралия).
„Сега смятаме, че сме разрешили загадката: исторически ниски емисии на вулканичен въглероден диоксид, подпомогнати от изветрянето на голяма маса вулканични скали в днешна Канада – процес, който абсорбира атмосферния въглероден диоксид“, казва водещият автор на изследването д-р Адриана Дуткевич.
ОЩЕ: Три римски чуми са свързани с резки застудявания
Теорията е разработена въз основа на модел на движението на тектонските плочи, които оформят земната повърхност. Учените свързали еволюцията на континентите и океанските басейни след разпадането на древния суперконтинент Родиния и изчисленията за това как се е изменило отделянето на въглероден диоксид от подводните вулкани по протежение на средноокеанските хребети – места, където плочите се раздалечават и се ражда нова кора.
Получените данни показват, че началото на ледниковия период съвпада точно с рекордно ниски нива на вулканични емисии на CO2 – под 200 части на милион, което е по-малко от половината от днешните нива. Освен това тези показатели се съхранили през цялото време на вледеняването.
„По това време на Земята не е имало многоклетъчни животни или наземни растения. Концентрацията на парникови газове в атмосферата се определя почти изцяло от освобождаването на CO2 от вулканите и процесите на изветряне на силикатните скали, което неутрализира CO2“, обяснява Дуткевич.
Ако изчисленията на учените от университета в Сидни са верни, това може радикално да промени прогнозите за бъдещето. Сега научната общност се опасява, че климатът се движи към затопляне и през следващите 250 милиона години Земята ще се затопли толкова много, че всички бозайници може да измрат.
ОЩЕ: Древният океан Тетис бил причината за минали застудявания
Но също така се регистрира и намаляване на вулканичните емисии на CO2, тъй като сблъсъците на континентите се засилват, а движението на плочите се забавя. Така че възможно е планетата отново да се превърне в гигантска снежна топка.
Изследването е публикувано в списание Geology.