Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо умират деца в час по физическо?

03 октомври 2014, 10:11 часа • 64032 прочитания

Преди дни в страната ни се случи поредния трагичен случай на дете, починало в час по физическо. Оказва се, че такива инциденти се случват навсякъде по света, а причината е т.нар. Синдром на внезапна сърдечна смърт. В САЩ всяко година жертви на този синдром стават до 7 хил. деца, а около 20% от смъртните случаи са в час по физическо или по време на спортни занимания.

Шокиращото е, че детето изглежда напълно здраво. Родителите и учителите нямат никаква вина. Единственото, което може да се направи е да установят по-рано заболяванията, които могат да доведат до внезапна сърдечна смърт, пише aif.ru.

Според детския кардиолог Инна Трунина до подобен трагичен край може да си стигне след усложняване на редица заболявания, свързани със сърдечната система, сложни пороци, исхемична болест на сърцето, и др. Главната причина за спирането на сърдечната дейност в млада възраст е злокачествената аритмия (нарушаване на ритъма на сърцето), чийто единствен симптом е внезапната смърт.

За съжаление, тази аритмия се диагностирица трудно и може да възникне дори у хора, които наскоро са преминали медицински преглед. Не случайно подобни трагедии се случват по време на спортни занимания – интензивното физическо натоварване е катализатор за подобни състояния.

Според специалиста друг проблем, който води до внезапна смърт е повишеното кръвно налягане при децата, които с всяка изминала година стават все повече и повече. Хипертонията при малките се установява много случайно, затова е важно и тяхното кръвно налягане да бъде измервано редовно.

В рисковата група влизат онези деца, чиито родители страдат от повишено кръвно налягане и малките, страдащи от бъбречни и ендокринни заболявания, при които се отделя повече адреналин, повишаващ кръвното. Повишено кръвно налягане се наблюдава и при тревожните и отговорни деца.

Трябва да се знае, че хипертонията рядко протича без симптоми. Децата се оплакват от главоболие, световъртеж, слабост, умора, пелена или петна през очите. При децата хипертоници понякога рязко се понижава зрението. Много е важно тези оплаквания да не бъдат пренебрегвани и да се потърси помощ при специалист.

Началните симптоми на детската хипертония може да се лекуват и немедикаментозно - нормализиране на теглото на детето, подобряване на режима (детето трябва да спи достатъчно, да не се умолява и превъзбужда) и храненето. От голяма важност е да се подбере правилно физическото натоварване. Най-подходящи са кардиотренировките (бързото ходене в продължение на 30-40 мин. дневно, плуване и колоездене..

Силовите тренировки са абсолютно противопоказни за деца хипертоници.

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес