Учени разкриха мистерията за произхода на древните баобаби или така нареченото „дърво на живота“.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Според ДНК изследвания, емблематичните дървета са възникнали за първи път в Мадагаскар преди 21 милиона години, съобщава BBC. Семената им по-късно са пренесени от океанските течения до Австралия, а също и до континенталната част на Африка, еволюирайки в отделни видове.
Баобабите са известни като „дървото на живота“ или „обърнато дърво“ заради странните си форми и дълголетие. Оказва се, че те са в беда поради изменението на климата и широкото обезлесяване.
Още: Дървото на парите – къде да го поставим у дома, за да привлечем късмета
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Произходът на баобабите
Д-р Илия Лийч от Кралските ботанически градини, Кю, работи по проучването заедно със съпруга си, проф. Андрю Лийч, от Лондонския университет „Куин Мери“. „Успяхме да определим произхода на баобабите, които са емблематичен ключов вид, поддържащ голямо разнообразие от животни и растения, както и хора“, казва тя пред BBC „И данните ни позволиха да предоставим важни нови прозрения, които ще информират тяхното опазване, за да защитим бъдещето им.
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Изследователите са изследвали осем вида баобаб, шест от които се срещат в Мадагаскар, един широко разпространен в Африка, а друг в северозападна Австралия. На база изследването, те призовават за по-висок природозащитен статус за два застрашени мадагаскарски вида, включително най-големия и най-известен от баобабите на Мадагаскар, гигантския баобаб.
Баобабите са едни от най-забележителните дървета на земята, дълбоко преплетени с местните култури и традиции. Те са известни още като „майката на гората“ на мадагаскарски език, „обърнатото дърво“ и „дървото на живота“. Дърветата могат да живеят хиляди години, като растат до огромни размери и съхраняват големи количества вода в стволовете си, за да оцелеят през сухите сезони. Те са много важни и за гнезденето на различни видове птици. Те цъфтят в бяло, като цветовете се отварят привечер, привличайки прилепи, които ги опрашват. Те изминават огромни разстояния, за да се хранят с нектара от цветовете. Плодовете им се считат за супер храна, а стволът им може да се използва за производство на влакна, които се използват за въжета или дрехи.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език
Още: Лечебните свойства на дървото на живота