Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени предполагат, че комарите "поглъщат" пластмаса

19 септември 2018, 08:15 часа • 5976 прочитания

Английски учени са провели наблюдение на ларвите на комари и са установили, че те поглъщат микропластмаса, която по този начин навлиза в хранителната верига, предава АФП.

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение

Микропастмасите са микроскопични пластмасови частици, които се отделят от синтетични дрехи, автомобилни гуми, контактни лещи и др. и замърсяват почти всички световни океани, припомня БГНЕС.

Те са трудни за откриване и още по-трудни за събиране и могат сериозно да навредят на морските обитатели. Според редица изследователи те представляват значителен риск и за човешкото здраве.

Учени от университета в Рединг са открили първото доказателство, че микропластмасата може да навлезе в екосистемата чрез комарите и други летящи инсекти.

Още: Когато Калифорния беше остров

Още: Как миришат древноегипетските мумии?

Изследователският екип е успял да наблюдава ларви, които поглъщат микроскопичните изкуствени частици, след което е проследил целия им жизнен цикъл.

Много от пластмасовите частици са преминали при възрастните комари, което означава, че животните, хранещи се с тях, също биха погълнали микропластмаси.

"Изследвахме единствено комарите, но има много други насекоми, които обитават водоемите и имат сходен жизнен цикъл — ларви, които ядат разни неща, плуващи във водата и след това се превръщат в летящи инсекти", твърди Аманда Калахан, биолог от университета в Рединг.

Учените са изследвали комарите и техните ларви единствено в контролирана лабораторна среда. Те обаче смятат, че "най-вероятно" процесът не се различава от този в естествената им среда.

Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато

Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език

Няколко държави, включително Великобритания, вече забраниха продуктите, съдържащи микропластмаси, но според учените тепърва ще се разкрива реалният мащаб на проблема.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес