Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стареенето има три етапа, установиха изследователи

13 декември 2021, 09:30 часа • 6806 прочитания

Учените от Станфордския университет разказват за три етапа на стареенето на човека. Статията на специалистите е публикувана в научното издание Nature Medicine.

В резултат на мащабно изследване, в което били изучени кръвните анализи на 4263 души на възраст от 18 до 95 години, е установено, че съществуват три етапа на стареенето. При тях в белтъците на кръвната плазма настъпват забележителни изменения.

Според учените първият период на „узряване“ на организма завършва на 34 години. След това възрастови изменения настъпват на 60 и 78 години. Изследователите се надяват, че новият подход към изучаването на стареенето в бъдеще ще доведе до разработката на ефективни препарати за борба с възрастовите заболявания.

По-рано диетолози назоваха авокадото, спанака и рибата за тайната на младостта на мъжете след 50 години. Според хранителния консултант Рейчъл Файн. „Фолиева киселина и магнезий, лутеин и бета-каротин са само част от основните хранителни вещества против стареене“, обяснява експертът.

Биолог изброи ранните признаци на деменцията

Кандидатът на биологичните науки Семьон Голощейкин изброи ранните признаци на деменцията пред руското радо Sputnik. По думите му признаци на бъдеща деменция може да бъде забравянето, а също цяла редица от умерени когнитивни нарушения - като неспособност за концентрация, планиране, снижаване на нивото на абстрактно мислене. В момента се водят дискусии за това, че загубата на слух може да е един от ранните признаци на болест на Алцхаймер, както и един от рисковите фактори за нейното възникване, уточнява специалистът.

Голощейкин подчертава, че причини за деменция могат да бъдат невродегенеративни разстройства, травми на главата, някои инфекции, метаболитни нарушения, недостиг на някои витамини. Той добавя, че болест на Алцхаймер и церебрална атеросклероза се явяват най-честите причини за възникването на този синдром.

Биологът отбелязва, че с днешна дата лекарите все още не познават ефективни начини за лечение на деменцията. Затова е необходимо навреме да се започне нейната профилактика. По думите му за намаляването на риска от развитие на деменция помагат изучаването на чужди езици и активното общуване. СЗО препоръчва поддържането на умерено ниво на физическа активност, редовно трениране на когнитивните навици с помощта на игри и хобита, които изискват интензивно участие на паметта и логиката.

„Има препоръки за използването на различни хранителни добавки, но тяхната ефективност и целесъобразност все още се дискутират в научната общност“, казва Голошейкин.

По-рано благотворителната организация за изследване на деменцията в Обединеното кралство заяви, че болестта засяга все повече хора на 40 години. Лекарите посочват ранните симптоми на болестта на Алцхаймер. За първи тревожен знак може да се считат проблеми със зрението, поради които пациентът придобива трудности при разпознаването на обекти. Друг признак е афазията – състояние, когато човек не може да намери правилните думи, за да предаде това, което иска да каже.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес