Учените я наричат "Пангеа проксима". Суперконтинентът, който ще включва всичката суша на планетата, позволявайки ни да стигнем пеша от Австралия до Аляска или от Патагония до Скандинавия. За да се случи това обаче, ще са нужни 250 млн. години.
За Кристофър Скотес от Тексаския университет фактът, че нашите континенти не са неподвижни, е притеснителен. Как са били те разположени в миналото и каква ще е подредбата им в бъдеще?
"След 50 млн. години Австралия ще се слее с Югоизточна Азия в много по-голям мащаб", заявява той.
Африка ще опре до Южна Европа, а Атлантическият океан ще е много по-голям, отколкото в момента. В последствие Северна и Южна Америка групово ще се обединят с Африка и цялата монолитна суша.
За да онагледи прогнозата си, ученият е създат визуализация на суперконтинента.
Въпреки това той признава, че прогнози за повече от 50 млн. години са силно спекулативни, предаде ВВС.
Континентите на Земята се базират на система от тектонски плочи, които се движат в различни посоки и с различна скорост. Някои се изместват с едва 30 мм на година, а други - 5 пъти по-бързо. Ориентировъчно, това е скоростта, с която растат ноктите на ръцете при човека.
В днешно време движението на плочите се следи със сателити, свързани с инструменти на земната повърхност.
Плочите могат да се сблъскват, да се приплъзват една под друга или да се раздалечават.
Заради динамиката на тектонските плочи имаме високи планински вериги, земетресения и континентални граници.
Въпреки многото информация, която учените имат, дори те не могат да си обяснят някои мистерии. Като например защо Тибетското плато в северните Хималаи е толкова високо и др.
Бъдещето на планетата засега остава неясно, защото макар Земята да ни изглежда статична, тя е в непрекъснато непредсказуемо движение.