Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха древна индианска обсерватория

07 ноември 2024, 07:50 часа • 10190 прочитания

Археолози от Националния институт по антропология и история (INAH) на Мексико наскоро са провели разкопки в Тетелихтлик, разположен в община Телес де Авила Кастилия в мексиканския щат Пуебла.

След поредица от изследователски проекти от 2014 г. насам мястото било разкрито като голям церемониален комплекс, обхващащ площ от 7,4 акра. Тетелихтик достига своя разцвет между 200 г. пр.н.е. и 100 г. пр.н.е. и продължава да бъде обитаван още четири века.

"Вход към подземния свят" е открит в древния град Митла

Археолозите са на мнение, че Тетелихтик може да е служил като астрономическа обсерватория за записване на селскостопанския цикъл, тъй като целият градски комплекс, изглежда, е подравнен с планински вериги от околния пейзаж.

Смята се, че най-голямата структура (означена като Структура 1) е подравнена с Канопус, най-ярката звезда в южното съзвездие Кил, и може да е свързана с богинята Науа Нантеуиц, известна като „нашата майка на юга“.

Според скорошно изявление INAH разкопките на структурите в Големия площад на Тетелихтик, известен на местно ниво като „Лос Серитос“, са дали нови находки, които предполагат, че Тетелихтик може да е родното място на културата Тотонак.

Културата достига своя връх през късния класически период, с изграждането на големи церемониални центрове като Ел Тажин, Йохуаличан, Непатекутлан, Лас Игерас, Нопилоа и Сапотал.

Ръководителят на Teteles Archaeological Project казва пред HeritageDaily, че археолозите наскоро са открили кладенец в Структура 2, който съдържа церемониално принасяне на дървени въглища, керамика и скулптура от палмово дърво, символизираща змия. Изследователите смятат, че кладенецът е създаден от Тотонак по време на епикласическия период (650 – 900 г. сл.Хр.), за да почетат техните древни предци.

„Архитектурният стил на церемониалния център в Тетелихтик предполага връзки с региона Уастека, подкрепяйки теорията, че първоначалните му обитатели са били предци на културата Тотонак, които по-късно се заселват в Йоуаличан (Куецалан, Пуебла) и Ел Тажин (Веракрус)“, пишат от INAH.

Откриха огромен град на маите, пълен с пирамиди, и още множество неизследвани селища

Разкопките също потвърдили, че първоначалното оформление на Тетелихтик и подравняването на неговите пирамидални структури са били ръководени от астрономически познания. Структура 1 е съобразена с февруарската поява на Канопус, бележейки началото на мезоамериканския календар, докато Структура 2 е част от комплекс, предназначен за наблюдение на Слънцето.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес