Картината "Мона Лиза" или "Джокондата" на Леонардо да Винчи е едно от най-известните художествени произведения в целия свят. Мистериозно усмихващата се жена е толкова разпознаваема и популярна, че ликът ѝ може да бъде видян по всякакви аксесоари, като "цитат" в други произведения, като "персонаж", изигран от актьори и какво ли още не.
Историята на картината също е доста любопитна. Тя е рисувана през XVI в. с маслени бои върху дървена дъска от топола. Изобразената дама е Лиза - съпруга на богатия флорентински търговец Франческо дел Джокондо. "Мона" пък е еквивалент на "Мадам". Другото заглавие на картината - "Джокондата", идва от името на Франческо дел Джокондо, което означава "весел, жизнерадостен". Смята се, че картината е започната през 1503 г. и е завършена 4 години по-късно.
Снимка: Getty Images
"Мона Лиза" е собственост на френското правителство и Лувъра, където е изложена и целогодишно се радва на огромен туристически интерес. Картината е обект и на различни протестни акции, последната от които бе в началото на 2024 г. Тогава "Джокондата" бе залята със супа от екоактивистки, които искаха да заявят "правото на здравословна и устойчива храна". За щастие, от 2005 г. картината е поставена зад специално бронирано стъкло, което спира всякакви хулигански набези.
Още: Намерена на таван картина на Рембранд се продаде за изключително висока сума
Какво има на гърба на "Мона Лиза"?
И така, всички знаем как изглежда картината, но знаем ли какво има на гърба ѝ? Според различни снимки и клипове на гърба на дървената дъска е изписан надписът "Джоконда", явно за да се обозначи, че това е съпругата на Франческо дел Джокондо. Виждат се ясно и буквата "H" и числото 29, за които няма яснота с какво значение са. Вижда се и червен печат, както и други неясни символи.
The back of the Mona Lisa was photographed today on the occasion of the annual verifications of the state of conservation of Leonardo da Vinci's painting. pic.twitter.com/rpIt5hjhAC
— Historic Vids (@historyinmemes) November 21, 2024
Според мнозина гърбът на картината "Мона Лиза" е интересен, не защото върху него е изписано каквото и да е, а защото самото произведение е до болка познато и хората биха искали да видят нови детайли от него.
Още: Лувърът подготвя отделна зала за „Мона Лиза“