Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Силициев „сняг“ е открит на границата между земното ядро ​​и мантията

19 февруари 2023, 07:50 часа • 10193 прочитания

Геолози са открили, че наскоро откритите сеизмични аномалии на границата между мантията и земното ядро ​​може да се обяснят с това, че в тази зона постоянно има особени силициеви „снегове“, покриващи границата между тези слоеве на литосферата с тънък слой от твърди кристали от съединение на желязо и силиций. Изследването е публикувано в списание Nature. Резултатите са обявени от пресслужбата на Университета на щата Аризона (ASU).

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение

„Ако във външните слоеве на земното ядро има достатъчно количество водород и силиций, тогава вътре в него могат да се появят своеобразни частици силициев „сняг“. Нашите изчисления показват, че подобни екзотични силициеви „снегове“ започват да падат на границата между ядрото и мантията, а също така свидетелстват, че те може да играят значителна роля в охлаждането на недрата на Земята на големи дълбочини“, обяснява изследователят Фу Сую от ASU, цитиран от пресслужбата на университета.

В дълбините Земята е същата, каквато се е сътворила

Недрата на Земята се състоят от няколко слоя – твърда земна кора, полутечна мантия, течно външно и твърдо вътрешно метално ядро. През последните години геолозите се интересуват от това как е устроена границата между ядрото и мантията и какви процеси протичат в тази зона на литосферата. Интересът на учените към тази част от земните недра се дължи на големия брой сеизмични аномалии, открити през последните години.

Още: Когато Калифорния беше остров

Още: Как миришат древноегипетските мумии?

Изследователите установили, че много от тези аномалии в структурата на границата между ядрото и мантията на Земята могат да се обяснят с това, че в тази част на литосферата има постоянни валежи под формата на „сняг“, състоящ се от твърди кристали от съединение на желязо и силиций.

Силициев „сняг“ в недрата на Земята

Учените стигнали до такъв извод по време на експерименти, в които пресъздали материята на външните слоеве на течната част на земното ядро ​​и проследили поведението ѝ при наличието на различни видове примеси в тази част на литосферата. За да получат аналог на материята на ядрото, учените поставили смес от желязо и силиций в специална капсула, компресирали я до налягане от 1,23 милиона атмосфери и в същото време я нагрели с лазер до температура от 3420 градуса по Целзий.

Наблюденията показали, че наличието на малки количества водород и аргон вътре в тези капсули довело до възникването на любопитен феномен, който геолозите нарекли силициев „сняг“. Тя се проявявал в това, че във външните слоеве на свиваемата материя на ядрото възникват кристали от съединение на желязо и силиций, които постепенно мигрират към външната граница на ядрото и се утаяват там.

Ядрото на Земята сменя рязко скоростта и посоката си на въртене, а понякога дори спира

Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато

Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език

Колкото повече водород присъствал в материята на ядрото, толкова повече силиций се съдържашл в „снега“ и толкова по-стабилен бил той. Както отбелязват геолозите, формирането на слой от такива кристали на границата между ядрото и мантията обяснява съществуването на много сеизмични аномалии в този регион на литосферата, в която движението на сеизмичните вълни необяснимо се забавя.

Освен това учените предполагат, че малка част от частиците на този силициев сняг може да попадат в мантията, откъдето да достигат повърхността на Земята. Това по-специално може да обясни наличието на скали с аномален изотопен състав, характерен за земното ядро, във втвърдената лава на някои островни вулкани в Тихия океан, обобщават Фу Сую и колегите му.

ОЩЕ: Когато сърцето на Земята спре: Какво означават промените в земното ядро

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес