Учени от Московския държавен университет разработиха ваксина срещу COVID-19 на основата на тютюна. В института на Министерството на отбраната вече са започнали предклинични изпитания. Изследователите уверяват, че препаратът ще е безопасен и без странични ефекти.
В качеството на адювант биолозите от Московския университет са разгледали растителни вируси, чието главно преимущество е безопасността за човека и другите бозайници. За тяхното получаване не са необходими особени разрешения, а промишленото производство не изисква сериозни финансови вложения. Затова през последните години те активно се изучават и се правят опити да бъдат използвани в практиката.
Снимка: iStock
В търсенето на потенциални адюванти учените са разгледали няколко варианта - вирус на тютюневата мозайка, Х-вирус на картоф, а така също и възбудители на мека мозайка на фасул и мозайка на карфиол.
Най-добри резултати показали вирусът на тютюневата мозайка и тази на карфиола. Учените установили интересно свойство на тютюневата мозайка - при нагряване от вирусите, имащи форма на изтеглени пръчици, учените получили сферични частици със значително по-силни имуностимулиращи свойства. В сравнителните експерименти те превъзхождали свойствата на съединенията на алуминия.
Освен това сферичните частици на тютюневата мозайка привлича белтъците от всеки размер и състав, включително и антигените на опасни вируси, като SARS-CoV-2.
Така вирусолозите получили готова платформа за ваксини от ново поколение срещу всяка човешка инфекция - носител на антигена и адювант - в едно.
В Московския държавен университет вече са направили няколко варианта на ваксината и са сигурни, че той няма да има странични ефекти.
По думите на учените с помощта на тази технология може да се създаде ваксина срещу всеки патоген, независимо дали е вирус или бактерия. Те са убедени, че ваксината ще бъде много удобна и няма да изисква големи средства за производство.
Снимка: iStock
Вирусът на тютюневата мозайка се разпространява бързо в естествени условия.
Препаратът не трябва да се разглежда като алтернатива на "Спутник" V. Трябва да има цял спектър ваксини и в зависимост от конкретния случай човек да избира, споделят учените.
Новата ваксина ще бъде във вариант за инжекции и назален спрей. Според учените спреят може да се превърне в добра алтернатива на бустера.
Световната здравна организация е внесла разработката на Московския държавен университет в списъка на перспективните препарати.
Вижте как коронавирусът ПРОМЕНИ ЧОВЕШКИЯ ОРГАНИЗЪМ