"По Северното Черноморие има няколко вида птици, застрашени да изчезнат от лицето на земята." Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна д-р Петър Янков, еколог към природозащиния център „Пода“ на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Той добави, че поредица преброявания се извършват във водоемите и влажните зони в Североизточна България – северно от Варна и в района на Бургас, на всеки две седмици. Дейностите се реализират в рамките на проект по програма „Life”, финансиран от Европейския съюз, който се изпълнява от Българското дружество за защита на птиците. Д-р Петър Янков уточни, че целта на проекта е опазване на една от най-редките видове гъски на земята – червеногушата гъска.
"Почти цялата световна популация на червеногушата гъска зимува в тези влажни зони, особено при по-сурови зими, и проектът цели подпомагането този вид. Преброявания на всеки две седмици са нужни за установяването на това колко червеногуши гъски и други видове водолюбиви птици пребивават в езерата в България, за да могат да бъдат опазени", посочи експертът.
"По Северното Черноморие има няколко вида птици, вписани Световната червена книга. Те са застрашени да изчезнат от лицето на земята. Освен червеногушата гъска, се среща и още един вид гъска – малката белочела гъска. Тя е изключително малобройна птица. Друг вид е кадифената потапница. Тя е патица, която живее предимно в морето. През зимата се среща в районите на Българското Черноморие, на крайморска Добруджа и на Бургас", каза още д-р Петър Янков.
"Сред застрашените има и други видове водолюбиви птици. Това са тръноопашатата потапница и няколко вида грабливи птици", добави д-р Янков.
"Преброяваме всички видове птици, които попадат в полезрението на екипите на Българското дружество за защита на птиците. Важно е да се проследи какви са измененията в тяхната численост", уточни той. Повече от 30 години се изпълняват преброявания на тези видове птици и има ясна представа накъде отиват техните популации, каза д-р Петър Янков.
"Целта на тази информация е да ни даде научна основа за конкретни природозащитни мерки както от страна на организацията на Българското дружество за защита на птиците, така и от страна на държавата, за да бъдат опазени", обясни той.