Учени твърдят, че храненето в часовете, които обикновено се посвещават на нощния сън, е вредно не само за фигурата, но и за мозъка – поради разстроения циркаден ритъм паметта започва да се уврежда, става ясно от изследване, публикувано в eLife.
Генетикът Дон Ло и колегите ѝ от Калифорнийския университет в Лос Анджелис са провели експеримент с мишки, водещи нощен начин на живот. Две седмици едната група гризачи била хранена само между девет часа вечерта и три часа през нощта, а другата – само след девет часа сутринта.
Макар че мишките в двете групи спели еднакво количество време, тези, което се хранели през нощта, започнали да изпитват проблеми със съня. Освен това се нарушили циркадните им ритми, което повлияло на изработването на белтъци – включително и на тези, които отговарят за паметта и процеса на обучение. В резултат хранещите се през нощта мишки се справяли по-зле с тестовете за памет.
Засега не е ясно доколко силен е отрицателният ефект от нощното хранене, отбелязва Ло, но вече е известно, че хората, работещи през нощта, по-зле се справят със задачите за интелект.
През 2014 година учените изяснили, че циркадните ритми реагират не само на светлина – върху тях действат и определени химични вещества в храната.
Макото Акаши от университета на Ямагучи е провел експерименти с отделни клетки и живи мускули и е изяснил, че инсулинът променя денонощните ритми в някои тъкани. Очевидно по такъв начин организмът синхронизира "стомашния часовник" с времето за хранене и постига оптимална работа на храносмилателната система.