Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не Африка, а Евразия се оказва люлката на човечеството

25 август 2023, 07:50 часа • 13198 прочитания

Антрополози са описали неизвестен досега вид древни хоминини, които са живели в северната част на съвременна Турция преди повече от осем милиона години. Находката позволява да се направят нови заключения в полза на хипотезата, че далечните предци на човека са мигрирали в Африка от Източното Средиземноморие.

Африка се счита за прародина на човечеството. Възможно е обаче още по-далечни предшественици на нашите предци да са дошли на континента от Евразия. Тази хипотеза не може да се нарече общоприета, но наскоро получи ново потвърждение. В Турция са открити и описани останките на неизвестен досега вид древни хоминини, които са живели там още преди 8,7 милиона години. Статията на учените е публикувана в списанието Communications Biology.

В реда на приматите се разграничава подсемейството на хоминините, което включва хора и човекоподобни маймуни – горили, шимпанзета и няколко измрели рода, включително австралопитек, живял в Африка преди около четири милиона години. Някои находки предполагат, че прародината на хоминините е Средиземно море – това се посочва например от останките на грекопитеци на възраст повече от седем милиона години (намерени в Гърция) и уранопитеци на около девет милиона години (намерени в Македония).

Предците на човека се убивали взаимно за месо

Допълнителна подкрепа за тази хипотеза идва от нова работа на екип от антрополози под ръководството на професора от университета в Торонто Дейвид Бегун и неговия колега от университета в Анкара Айла Севим Ерол. Учените изследвали останките на древен хоминин, открити през 2015 г. в района на Чоракерлер в Северна Турция и датирани на 8,7 милиона години.

На разположение на учените се оказали фрагменти от череп: повечето лицеви кости, някои зъби и предната част. Те принадлежали на хоминин от неизвестен досега вид, наречен Anadoluvius turkae. Това бил доста голям примат с тегло 50 – 60 килограма.

Фрагменти от череп на Anadoluvius turkae Sevim-Erol, A., Begun, D.R., Sözer, Ç.S. et al.

Съдейки по структурата на челюстите и зъбите, андалувиус се е хранел с твърда растителност, включително коренища, и е прекарвал много време на земята, на открити пространства. Това значително го отличава от повечето хоминиди, които предпочитали гъсталаци.

„Нашите находки позволяват да се счита, че хоминините не само са се появили от Западна и Централна Европа, но също така са прекарали тук повече от пет милиона години, разпространявайки се до Източното Средиземноморие, преди да се доберат до Африка, вероятно поради изменението на климата и обезлесяването“, казва Севим Ерола.

„Сурово и готово за битка“: показаха лицето на най-древния Хомо сапиенс

Любопитно е, че според някои данни екологичната среда на хоминините, които са живели в Древна Анатолия, в много отношения е приличала на тази, позната ни в африканската савана. Там се откриват останките от предците на жирафи и носорози, слонове и зебри, хиени и големи котки. Вероятно всички те – заедно с далечните предци на хората – са мигрирали в Африка в голям „отбор“, а именно от бреговете на Средиземно и Черно море.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес