Екип археолози от Националния институт по антропология и история (INAH) на Мексико, които продължават да изучават конструкциите на цивилизацията на маите в древния град Тонина, откриха крипта с кремирани човешки останки. Прахът от човешки останки е използван за създаване на топки за ритуални игри, пише Heritage Daily.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Тонина, което означава „къща от камък“ е град на маите, наричан още По’п, По или Попо от самите маи. Градът се намира в планините Чиапас в Южно Мексико, източно от град Окосинго, На мястото се намира група от храмове-пирамиди, разположени на тераси, издигащи се на около 71 метра над централен площад, две игрища за топка и над 100 издълбани паметника, датиращи главно от VI до IX век.
Криптата е открита още през 2020 г. по време на проучване на един от по-големите храмове-пирамиди, разкривайки лабиринт, съдържащ поредица от малки килии и стаи, свързани със стълби. Те водят до преддверие и крипта на дълбочина 8 метра във вътрешността на пирамидата и датират от VII и VIII век.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Mauricio Marat / National Institute of Anthropology and History
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
В самата крипта са открити малки ниши с 400 съда, пълни с органичен материал като човешка пепел, въглен, каучук и корени.
Микроскопски анализ на органичния материал разкрива, че човешката пепел (вероятно останките на високопоставени хора или владетели на маите) е била използвана в процеса на вулканизиране на каучук, използван за направата на топки.
Учените смятат, че тези топки са били използвани от маите при ритуални игри. Маите вярвали, че по подобен начин може да се случи прераждането на починал човек в отвъдния живот. Играта с топка на маите е възникнала преди повече от 3000 години и е символизирала регенерацията, която е неразделна част от продължаващото съществуване на маите, като показва предаността им към техните богове чрез игра и чрез ритуално умъртвяване.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език
„Откритията в Тонина дават по-точна представа за това колко интересна и сложна е била религията на маите в мезоамериканския мироглед“, казва Хуан Ядеун Ангуло от INAX.
По-рано стана известно, че в пирамидите на маите учените откриват не само съкровища, но и доста необичайни неща.
Освен това наскоро учени назоваха възможната причина за краха на Маяпан – последната столица на маите.