Археолози от Китай са открили в източната част на страната едно от най-древните оръдия на труда, което се датира на 99 000 години. По форма находката напомня на лопата и е изработена от слонова кост.
Както съобщава агенция Синхуа, като се позовава на Института за културни реликви и археология в провинция Шандур, откритото изделие е много добре шлифовано и се явява най-древната подобна находка на територията на Китай. Според специалистите лопатата е изработена от бивна на палеолоксодон – изчезнал вид от семейство Слонове. Радко в света се откриват реликви от слонова кост, използвани за изработката на практични инструменти преди около 100 000 години, отбелязват археолозите.
По предварителни оценки оръдието на труда е на възраст между 99 000 и 104 000 години. То е открито при разкопки в окръг Ишуй и не е единствената находка на археолозите. На мястото вече са разкопани около 5000 изделия от камък, кости, зъби и рогове, а също и фосили на животни.
Артефактите отразяват начина на живот и изработването на инструменти от ранните човешки същества и са важни за изследването на еволюцията на древните хора в Китай и Източна Азия, отбелязват учените.
Преди дни стана ясно, че в Мароко са открити накити на 150 000 години.