Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изяден ли е Александър Велики от акули?

03 февруари 2025, 07:50 часа • 643 прочитания

Останките на Александър Велики може да лежат под улиците на Александрия, може да са били „изядени от акула“ или може да са някъде съвсем другаде. Но едно е сигурно: археолозите не са съгласни. Когато Александър Велики умира през 323 г. пр.н.е., 13 години след изграждането на една от най-големите империи в света, той оставя това, което ще се превърне в една от най-големите неразгадани мистерии в археологията.

Изследователите разгорещено спорят къде е погребан Александър Велики, като теориите варират от неговата родина в Македония (сега Гърция) до Египет. Подобно на Свещения Граал или Ковчега на завета, гробницата е придобила митичен статут, който през годините пленява много археолози.

ОЩЕ: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

„Докато гробницата му не бъде открита, той продължава да живее в квазимистичен лимб, завинаги разпалвайки нови идеи, теории и противоречия“, казва в имейл пред Live Science Никълъс Сондърс, почетен професор в катедрата по антропология и археология в университета в Бристол и автор на книгата „Животът на Александър Велики“ (Brighter Child, 2006).

Стотици са търсили гробницата, но безуспешно

„Спомням си през 1963 г., когато бях студент в Александрийския университет, имаше един грък, който правеше разкопки близо до [жп] гарата“, казва Захи Хавас, археолог, египтолог и бивш министър на антиките на Египет. „Ходих да гледам разкопките му. Той не намери нищо, но остана пет години да търси.“

Но напреднали ли са археолозите в намирането на гробницата? Калиопе Лимнеос-Папакоста, директор и основател на Гръцкия изследователски институт на Александрийската цивилизация, която в момента извършва разкопки в Александрия, Египет, смята, че са близо.

Гробницата може да е скрита под улиците на съвременна Александрия, на кръстопътя на две древни пътни артерии, казва тя. Интригуваща елинистична статуя и други признаци на древни квартали от онзи период сочат към много обещаващо местоположение.

ОЩЕ: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски

„Аз съм на кръстопът и вярвам, че имам повече възможности да намеря гробницата от всеки друг“, казва Лимнеос-Папакоста.

Защо намирането на гробницата е толкова трудно

Една от причините гробницата все още да не е открита е, че тялото на Александър е било преместено и той е бил погребван повече от веднъж.

Освен това историческите записи за гробницата са оскъдни и често са писани стотици години след събитията, които описват. Всеки от тези източници е имал политически дневен ред или пристрастия, казва Пол Картлидж, почетен професор по гръцка култура в университета в Кеймбридж.

„Така че трябва да приемате всичко с голяма щипка сол“, отбелязва Картлидж, автор на книгата „Александър Велики“ (Overlook Press, 2004).

Александър Велики основава Александрия. Placido Costanzi / Public Domain

Трудността се усложнява от това, че няма ясни изображения на гробницата, които биха могли да насочат археологическите търсения, добавя Сондърс. И накрая, съвременният град Александрия до голяма степен е построен върху оригинала.

ОЩЕ: В търсене на изгубеното наследство на Александър Македонски: Разкопки на Омирови герои

„Модерна Александрия, особено централната част на града, е построена изцяло над древни паметници – казва Хавас. – Театърът е открит, докато са строени къщи. Намерени са и катакомби.“

За да намерят гробницата, археолозите ще трябва да разкопаят места, където хората живеят и работят днес, което е предизвикателство без сериозни доказателства, че отдолу се крие нещо важно.

Какво знаем за смъртта и погребението на Александър Велики

От историци като Плутарх знаем, че на 32-годишна възраст Александър умира някъде между вечерта на 10 юни и сутринта на 11 юни 323 г. пр.н.е. във Вавилон (днешен Ирак). Причината за смъртта му е спорна, като някои предполагат, че е починал от болести като тиф или малария или от поглъщане на отровно вино, а други твърдят, че е бил убит. (Няколко души дори смятат, че той е обявен за мъртъв преждевременно.)

Независимо какво е убило Александър, тялото му е било мумифицирано. Птолемей I Сотер, македонски гръцки генерал, който е бил близък приятел и телохранител на Александър, е допринесъл за преместването на тялото.

ОЩЕ: Свещеният хитон на Александър Македонски: Уникални находки в Царските гробници на Вергина

„Трупът му бил откаран по пътя през Близкия изток през територията на днешен Ирак към територията на сегашна Сирия“, казва Картлидж. Оттам, в продължение на две години, той ще измине почти 1600 километра до Египет.

Птолемей имал план: Александър не бил оставил ясен политически наследник (въпреки че съпругата му Роксана била бременна със сина му и той може да е имал незаконен наследник), а изграждането на гробница за Александър било начин да се затвърди позицията на Птолемей като законен наследник на македонския цар, продължава Картлидж.

Смъртта на Александър Македонски. Karl von Piloty / Public Domain

След това тялото на Александър е транспортирано до Долината на царете близо до Луксор, Египет, където са погребани много от фараоните от Новото царство, докато се изгражда новооснованият град Александрия.

„През 305 г. пр.н.е., 18 години след смъртта му, трупът на Александър е донесен в Александрия, по това време има царски двор, дворец и музей“, казва Картлидж. „Ако Александър беше погребан там, щеше да е черешката на тортата“ за зараждащия се град.

Няколко десетилетия по-късно разкази на гръцкия географ Страбон предполагат, че Птолемей IV Филопатор, четвъртият фараон на Птолемейски Египет и правнук на Птолемей I, премества тялото на Александър до последното му документирано място за почивка: Сома, големият мавзолей на Александрия, според книгата „Гробницата на Александър: Две хиляди години мания да се намери изгубеният завоевател“ (Basic Books, 2006).

ОЩЕ: Сянка от бащата на Александър Македонски. Къде е Филип?

Все още е там около 300 години по-късно, когато първият римски император Август (27 г. пр.н.е. – 14 г. н.е.) посещава Александрия.

„Той отчаяно искал да види трупа на Александър – разказва Картлидж. – Явно е било толкова видимо, че когато се е навел, е избил носа на трупа.“ След това историческите записи не споменават гробницата в продължение на стотици години.

Големи пропуски във времевата линия

Това, което се е случило с гробницата по време на големите пропуски в историческите записи, оттогава е източник на трескави спекулации и дори откровени конспиративни теории. Тези времеви интервали също затрудняват фокусирането върху конкретни теории за сегашното местоположение на гробницата.

Сондърс смята, че тези интерлюдии във времевата линия са странни.

„Едва около 300 години след смъртта на Александър получаваме запис [за гробницата]“, докато повечето записи идват от 600 години по-късно, казва Сондърс. "И така, какво се случи през този период? Защо мълчанието?"

В продължение на стотици години гробницата е била „много добре известен център за поклонение в древния средиземноморски свят“, добавя той, така че по това време „местоположението не е било тайна“.

ОЩЕ: Защо Александър Македонски не е завладял Рим и щеше ли да има Римска империя?

Така че е възможно никой да не си е направил труда да опише мястото на гробницата, защото всички знаели къде се намира. Възможно е също така да е имало съперничество между християните, които се стичали на гроба на Христос, и езичниците, които се покланяли на гроба на Александър. Така че след като християнството е имало надмощие, отците на Църквата може да са се „погрижили следите от гробницата да бъдат премахнати, повредени или унищожени, така че гробът на Христос да може след това да се превърне във върховен център за поклонение на древния свят“, казва Сондърс.

Император Август на гроба на Александър Велики. Gustave Claude Étienne Courtois / Public Domain

„Александър е погребан в Александрия и ние сме сигурни в това, защото през първи век от н.е. имаме информация за посетители на гробницата, включително римски императори като Юлий Цезар“, добавя Калиопа Лимнеос-Папакоста.

Изследователката смята, че мястото може да е било изгубено по време на Александрийския кръстоносен поход през 1365 г., който претърсва града, въпреки че няма исторически записи, които да показват, че гробницата или действителното тяло са били унищожени. Въпреки това, една възможност е свързана с култа, възникнал около Александър Велики. Въпреки че привидно е изчезнал преди хиляди години, може да е имало хора, останали в Александрия, които по време на кръстоносния поход все още са се чувствали призвани да защитят останките на Александър от прииждащите кръстоносци, които биха презирали поклонението пред езическите богове.

"Той е бил смятан за бог и те са се опитали да го защитят, когато са разбрали, че унищожението идва от християните. Вярвам, че са скрили тялото и саркофага му", казва Лимнеос-Папакоста.

ОЩЕ: Археолози откриха храм, където Александър Македонски е бил провъзгласен за "божествен"

Тъй като последното известно място за почивка на Александър е било в Александрия, повечето изследователи са съгласни, че гробницата му вероятно е скрита някъде в египетския град. Но въпросът е къде точно в Александрия.

Градините Шалалат

Лимнеос-Папакоста има теория. По време на разкопки през 2009 г. тя открива скулптура на Александър според статия, която е написала за Newsweek.

„Това беше последният ни ден на обекта и бяхме готови да приключим сезона“, казва тя. "Но след това открихме скулптурата. Беше чудо."

Топографските карти и древните източници предполагат, че районът, където е открита статуята, е близо до мястото, където някога се е намирала гробницата му, обяснява изследователката, и нейният екип оттогава разкопава в района. Сега тя смята, че се приближава, като го стеснява до района на градината Шалалат в съвременна Александрия, разположен близо до Националния музей на Александрия, където са останките от стените на града. Древни източници предполагат, че царските квартири са били на това място, но никога не са били разкопавани, каза тя.

ОЩЕ: Гръцка куртизанка придружавала армията на Александър Македонски

Карта на древна Александрия от ок. 1889. Philip Schaff / Internet Archive Book Images / The Library of Congress

Разкопките се провеждат до бивш древен кръстопът, споменат от гръцкия писател от втори век Ахил Таций, който описва местоположението на гробницата.

„Той пише, че е на няколкостотин метра западно от кръстовището на двете главни широки улици на Александрия“, продължава тя. Благодарение на настоящите разкопки „вече знаехме за една от широките улици [известна като Canopic Street], но сега знаем за втората, Royal Street."

Под водата

Но други смятат, че Лимнеос-Папакоста е на грешен път.

Картлидж от своя страна предполага, че тялото трябва да е било положено в голям мавзолей, който е бил част от царски комплекс. И той смята, че царските квартири са били разположени на различно място от предполаганото от Папакоста-Лимнеос.

„Мавзолеят изразява представата, че това е много солидна структура, която трябва да се вижда“, каза Картлидж. „В Рим мавзолеят на Август е напълно видим. Защо не се вижда мавзолеят на Александър? Простият отговор е, че Брухеумът на Александрия, където са били царските жилища, е граничел с морето“, казва Картлидж. (Брухеумът е бил специален квартал на Александрия.)

ОЩЕ: В Турция откриха крепост, видяла хетите и Александър Македонски

Но морското равнище се е повишило с няколко метра от времето на Александър, показват историческите карти, така че големи части от историческия град, включително царските жилища, вероятно са под водата.

През последните години водолази са изследвали крайбрежието на града и са открили останки, които може да принадлежат на древни структури.

Но дори и да бъде открит мавзолей, няма гаранция, че вътре ще има тяло. „Освен ако не е бил в ковчег, който е запазил тялото му, той никога няма да бъде намерен“, допълва Картлидж. „Моето предположение е, че тялото му може да е било изядено от акула.“

Квартал Мазарита

Сондърс смята, че гробницата все още е на сушата, вероятно под оживените улици на модерния квартал Мазарита, район, който някога е бил център на древния град и е помещавал неговите дворци.

„Освен ако и докато новите строителни проекти не изискват разрушаване и разчистване до дълбоко ниво, е малко вероятно да бъде открита“, казва Сондърс. „За мен е почти немислимо, че може да бъде някъде другаде.“

ОЩЕ: Какво трябва да знаете за Александър Македонски и неговата мистериозна смърт

Хавас няма предвид едно място, но е оптимист, че гробницата един ден ще бъде намерена. Но тя вероятно няма да бъде открита от археолозите, които я търсят. Театърът, катакомбите и много от паметниците на древна Александрия са открити случайно, благодарение на модерното строителство.

„Гробницата никога няма да бъде открита от учени – изобщо, казва Хавас. – Наистина вярвам, че един ден гробницата на Александър Велики ще бъде открита случайно.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес