Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има два вида нарцисизъм: учените казаха кой е най-опасният

19 април 2022, 11:35 часа • 9835 прочитания

Днес се смята за нормално някой да се хвали и да парадира с постиженията си в социалните медии. Но в ежедневието често се сблъскваме с проявата на нарцисизъм у хората. Те показват своето превъзходство и се хвалят. Такова поведение често се разглежда като патологична черта на личността, подобна на садизма, манипулацията или дори психопатията. Но ново изследване сред почти 300 души на средна възраст 20 години подкрепя идеята, че нарцистичното поведение невинаги има същите причини като психопатията. Учените са представили своите изводи в списание Personality and Individual Difference.

„Дълго време не беше ясно защо нарцистичните хора се държат по много неприятен начин и се хвалят, защото това само отблъсква другите от тях. Нашето изследване показва, че тези нарцистични хора всъщност не са нещо особено, а най-често са неуверени в себе си“, казва психологът Паскал Уолиш от Нюйоркския университет. 

Самовлюбеността е компенсаторно поведение

„Нарцисизмът трябва да се разглежда като компенсация за преодоляване и скриване на ниската самооценка на човек“, казва Мери Ковалчик от Нюйоркския университет.

Психолозите са разграничили два вида самовлюбени хора:

• "раними нарцисисти" – те имат ниска самооценка и са много чувствителни към критика;

• "грандиозни нарцисисти" – тяхната самооценка е доста завишена и те обичат да се самовъзвеличават.

По време на изследването учените открили, че превъзходството, което хората демонстрират над другите, всъщност е свързано с висока неувереност и чувство на вина.

Обич към себе си и нарцисизъм – каква е разликата?

"Нарцисистите са неуверени в себе си и те се справят с тази несигурност, демонстрирайки своето превъзходство. Това кара другите хора да ги обичат по-малко и това създава порочен кръг от още по-голям нарцисизъм", казва Ковалчик.

Но това не е напълно в съответствие с понятието "грандиозен нарцисист", защото тези хора искрено вярват в собствената си значимост и не показват признаци на неувереност. Но учените вярват, че разликата между тези два вида нарцисисти е нещо повече от разлика в категориите.

Скрити психопати

„Смятаме, че това, което преди се е разглеждало като грандиозен нарцисизъм, всъщност е по-добре да се разбира като една от проявите на психопатия“, казва Уолиш.

Учените признават, че е твърде рано да се правят окончателни заключения, тъй като е необходима по-голяма извадка от хора и по-голям диапазон от възрасти, за да се потвърдят резултатите от изследването. Но новите резултати са в съответствие с предишни изследвания, когато сканиране на мозъците на нарцистични мъже показало ясно емоционално раздразнение, огорчение и отхвърляне, когато им били показвани техни снимки.

„Определяйки по-точно двата типа нарцисизъм, ще можем по-добре да разберем поведението на тези хора, защото представители на тези две категории могат да причинят истинска вреда на другите“, казва Ковалчик.

Според учените излагането на себе си на показ в социалните мрежи подхранва неувереността в себе си, казват учени. Протича постоянно сравнение, което може допълнително да понижи нивото на самооценка.

„Ако видите някой да се превъзнася много или да се хвали постоянно с постиженията си, може би това е просто проява на неувереност в себе си“, казват учените.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Национален нарцисизъм: кой вярва в конспиративните теории за COVID-19?

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес