Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хормонозаместителни терапии вредят на сърцето

10 декември 2024, 07:50 часа • 2989 прочитания

Някои препарати, използвани за облекчаване на симптомите на менопаузата, повишават риска от сърдечносъдови заболявания, установи международен екип от учени. Потенциалните вреди и ползи зависят както от комбинацията на активните съставки в лекарствата, така и от начина на тяхното доставяне в организма.

Симптоми на менопаузата. Какво да очаквате?

При менопауза яйчниците спират да произвеждат полови хормони. За да се „замени“ този орган и да се облекчат симптомите на менопаузата, се използва хормонална заместителна терапия. В същото време, според последните изследвания, подобно лечение може да увеличи риска от рак на гърдата, а моржуването може да помогне за справяне с неприятните усещания по време на менопаузата.

Медици от университета в Упсала в Швеция и университета на Нов Южен Уелс в Австралия са открили, че някои препарати за хормонозаместителна терапия могат да увеличат риска от сърдечносъдови заболявания, тромбоза и инсулт. Резултатите от изследването са публикувани в British Medical Journal.

Констатациите на публикацията се основават на данни от 138 изследвания, включващи 919 614 здрави жени на възраст 50 – 58 години в Швеция от 2007 до 2020 г. Никой от тях не е използвал хормонозаместителна терапия в продължение на две години преди изследването.

На жените от извадката, освен контролната група, били предписани различни препарати за хормонозаместителна терапия. В зависимост от предписанията участничките в проучването били разделени на групи:

  • непрекъсната перорална комбинирана (съдържаща както естроген, така и прогестоген) хормонална терапия
  • перорална комбинирана хормонална терапия за определен период от време
  • перорални естрогени без контрацепция
  • перорални естрогени с локален прогестоген
  • тиболон
  • трансдермална комбинирана хормонална терапия
  • трансдермални естрогени без контрацепция

След това учените наблюдавали състоянието на здравето на участничките в експеримента в продължение на две години, по-специално проследявали за случаи на сърдечносъдови заболявания. Били отчитани също и социално-демографските фактори, които биха могли да повлияят на резултатите от изследването: възраст, ниво на образование, регион на пребиваване, високо кръвно налягане и наличие или отсъствие на захарен диабет.

При 919 614 жени били регистрирани 24 089 случая на проблеми със сърцето и съдовете. Рискът от исхемична болест се повишавал от перорална комбинирана продължителна терапия и тиболон под формата на таблетки. С по-висока вероятност всякакви сърдечносъдови заболявания били свързани с трансдермални процедури: използване на специални пластири, гелове и кремове.

„Ако 1000 жени започнат всяко от тези лечения и бъдат наблюдавани в продължение на една година, бихме очаквали да видим седем нови случая на венозна тромбоемболия във всички групи“, поясняват изследователите.

Жените в менопауза са по-застрашени от Алцхаймер

Илюстрация, синтезираща резултатите от изследването. Тиболон се свързва с повишен риск от артериални тромботични събития, включително исхемична болест на сърцето, инфаркт и инсулт но не и венозен тромбоемболизъм. Повишен риск от венозен тромбоемболизъм и леко повишен риск от исхемична болест на сърцето са открити при употребата на комбинирана перорална непрекъсната хормонална терапия. Не са открити убедителни доказателства, че трансдермалният естроген повишава риска от каквито и да е изследвани заболявания. Червено = силен/междинен ефект; розово = малък ефект; сиво = няма открит ефект. Therese Johansson et al. / British Medical Journal, 2024

Повишен риск от образуване на кръвни съсиреци възникнал при перорална комбинирана терапия (както продължителна, така и за определен период), перорален прием на естроген без контрацепция и трансдермална комбинирана терапия. Тиболонът не водел до тромбоза, но бил свързан с риск от инсулт и инфаркт.

„Получените резултати подчертават, че различните комбинации от хормони и методи на приложението им влияят различно на риска от сърдечносъдови заболявания“, заключават авторите на статията.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес