Дълбоко в района Могок на Мианмар малък червеникаво-оранжев кристал оставал незабелязан. За необученото око изглеждал като много други камъни – изгладени от водата, пренебрегнати от миньорите, търсещи сапфири.
Но този невзрачен скъпоценен камък, по-късно наречен киавтуит, не прилича на нищо друго на Земята; или поне на нещо, за което знаем. Това е най-редкият минерал, известен на науката, като е открит само един екземпляр.
Кога земните плочи са се разделили и са започнали своето движение?
Единственият открит досега образец, тежащ едва 1,61 карата (0,3 грама), предизвика огромна интрига сред учени и колекционери.
Уникален скъпоценен камък
Кристалът киавтуит е открит през 2010 г. от ловци на сапфири в долината Чаунг Ги, близо до Могок, Мианмар. Първоначално погрешно смятан за обикновен скъпоценен камък, по-късно той е идентифициран като уникален от д-р Кяв Ту, виден минералог.
След задълбочен анализ Международната минералогическа асоциация (IMA) официално признава киавтуита за нов минерал през 2015 г. Днес единственият екземпляр се намира в Природонаучния музей на окръг Лос Анджелис, където се пази като геоложко съкровище.
Киавтуитът е бисмут-антимонов оксид с химическа формула Bi₃⁺Sb₅⁺O₄, със следи от тантал. Тези елементи, макар и не изключително редки поотделно, се образуват при уникални условия, които учените едва започват да разбират. Структурата на минерала включва антимон и кислород, сгушени между атоми на бисмут. Плътността му е осем пъти по-голяма от тази на водата, така че е много по-тежък, отколкото изглежда на пръв поглед.
Скрити сили издигат континентите на Земята
Смята се, че киавтуитът произхожда от пегматит – магмена скала, образувана по време на късните етапи на кристализация на магмата. Геологията на Мианмар, оформена от сблъсъка на индийските и азиатските тектонски плочи, осигурила интензивната топлина и налягането, необходими за образуването на такива редки минерали.
Това катаклизмично събитие по време на палеоцен-еоценската епоха не само създало киавтуита, но и дарило региона с богатство от скъпоценни камъни, включително тъмночервените кристали пейнит – вторият най-рядък минерал в света; боратен минерал, съдържащ рядкото сдвояване на цирконий и бор.