Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Древна пирамида е открита при строителни работи в Мексико

10 декември 2024, 08:20 часа • 9628 прочитания

Строителни работници се натъкнаха на руините на голяма пирамида край магистрала в Мексико. Пристигналите на място археолози събрали десетки други артефакти от мястото, които ще бъдат проучени в лаборатория през следващите няколко месеца.

Съоръжението било открито през юни 2024 г. по време на строителството на трета лента на федерална магистрала в Идалго, Източно-Централно Мексико.

Най-старото огнестрелно оръжие, отрито в Аризона, разкрива разгром над конкистадорите

Археолози от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH) се отправили към мястото, за да извършат изследване. След проучване на района с въздушен дрон екипът им събрал 155 артефакта, включително парчета керамика, каменни инструменти и животински черупки.

За да запазят реликвата, археолозите взели решение да бъде изградена голяма стена около пирамидата с размери 43 метра дължина и 11,7 метра височина, пише IFL Science.

Пирамидата е част от предиспанско селище, известно като Сан Мигел, което е датирано между епикласическия период (650 – 950 г. сл.н.е.) и късния посткласически период (1350 – 1519 г. сл.н.е.). Това е период, когато районът е бил под контрола на „господството на Метцка“, което според INAH е оставило „мултиетнически отпечатък“ поне до XVI век.

Историята на човешката дейност обаче датира много по-назад в околния регион, като най-ранните селища датират най-малко от 14 000 години.

Все още не е ясно колко предиспански структури са скрити в Мексико, както и в Централна и Южна Америка, но през последните години има множество нови открития.

Много от тях могат да бъдат приписани на LiDAR (Light Detection and Ranging) – технология за дистанционно наблюдение, която използва лазерна светлина, за да разкрие свят, скрит от невъоръженото око. LiDAR използва отразена светлина, за да генерира информация за формата и характеристиките на обекти, които иначе биха могли да бъдат скрити от растителност, земята или други структури. Доказано е, че е особено плодотворно в тропическите региони, където отдавна изгубени археологически обекти са покрити с растителност.

Солници на маите са открити под водите в Южен Белиз

Миналата година INAH използва LiDAR, за да разкрие следи от 18-километрова магистрала, свързваща градовете на маите преди повече от 1200 години. По̀ на юг в днешна Гватемала техниката за изображения също разкри свидетелства за неизвестна досега цивилизация на маите, съставена от 964 селища, свързани от 177 километра древни пътища.

Тези открития са напомняне, че предколумбовият свят е бил жизнен и невероятно сложен много преди преждевременната си гибел в модерната епоха с пристигането на европейските колонизатори.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес