Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Геолози преразгледаха историята на произхода на континентите

02 февруари 2024, 08:40 часа • 19486 прочитания

Канадски изследователи са изследвали състава на скалите, излезли на повърхността при появата на първите континенти. Въз основа на резултатите от анализа се оказало, че новата земна кора е възникнала не в резултат на движението на тектонските плочи, а поради процеси в океанските плата на младата Земя.

Първите континенти на Земята са възникнали в катархейската епоха преди 4,57 милиарда години. Тогава на повърхността започнали да излизат скали, състоящи се от тоналит, тронджемит и гранодиорит (съкратено TTГ). Тази група тясно се свързва с ранната тектоника на плочите. Научната общност обаче не разбирала напълно произхода на тези породи.

ОЩЕ: Геолози откриха следи от континента Арголенд

Смята се, че образуването на TTГ е протекло на два етапа: освобождаване на първоначалния комплекс от минерали, чийто състав съответства на толеитови магми, и след това неговото топене. Някои експерименти показвали, че ТТГ се образуват от разтопена базалтова кора. Но в същото време други метаморфни породи, развили се при различни условия, също претендират да са предци на TTГ.

За да придобият ясна представа за произхода на групата TTГ, канадските геолози решили да проучат количественото съдържание на титан и ниобий в изходните породи. Тези два елемента били избрани по няколко причини: те са несъвместими, неподвижни в течност и са най-разпространени. Научната работа е публикувана в списанието Nature Communications.

„Проследихме комплекс от микроелементи, които не са се променили и са съхранили редица характеристики на изходната магма, от която се е формирала новата ТТГ кора. Тези елементи ни позволиха да проследим химическите изменения, през които са преминали ТТГ магмите, и състава на породите, разкривайки тяхното първоначално състояние и източник – най-вероятно разновидности габро“, казва авторът на изследването Матис Смит.

Геолозите анализирали данни за всички открити образци от породи TTГ и построили модел на нейното възникване. Според него ТТГ и по-ранните породи са се появили в резултат на погребването и топенето на предишната кора, която, както предполагат учените, е напомняла на океанско плато. С други думи, тези породи са се образували вътре в кората, а не в резултат на сблъсъци на литосферни плочи.

ОЩЕ: Кой е най-големият континент? А най-малкият?

„Винаги е съществувал въпросът „кокошката или яйцето“: кое е първо – тектониката на плочите или TTГ магматизмът за създаване на нова континентална кора. Ние показахме, че всъщност тези неща може да не са пряко свързани. Разпознаването на вида на изходната порода прави този скок възможен и също така премахва необходимостта да се обяснява растежът на първите истински континенти с други механизми, като например с удар на метеорит“, заключава Матис Смит.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес